pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Meteorologové varují před dalšími tropy. Na Vysočině i před bouřkami, hrozí povodně

Meteorologové vydali další výstrahu před vysokými teplotami, silnými bouřkami a přívalovým deštěm. Část výstrahy se týká také Kraje Vysočina, a to od úterý do středy. V našem kraji musíme počítat hlavně se silnými bouřkami a také s možným rozvodněním řek.

Teploty kolem 30 stupňů budou podle meteorologů panovat v úterý 13. července hlavně na jihu Moravy, teploty se místy dostanou až na 34 stupňů Celsia. Západní polovinu Česka mají zasáhnout silné bouřky s přívalovým deštěm, který v noci na středu zvedne hladiny zejména menších toků. V povodí Berounky, Ohře, horní Vltavy a Otavy a na přítocích dolního Labe mohou překročit první povodňový stupeň a v povodí Klabavy a Úslavy i druhý stupeň, dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Upozornění před úterními vysokými teplotami platí pro Jihomoravský a Zlínský kraj a okresy Prostějov a Přerov v Olomouckém kraji. Naproti tomu pro české kraje a Vysočinu platí od úterý do středy výstraha před silnými bouřkami a povodňová pohotovost.

Více bouřek po sobě 

Podle meteorologů budou silné až velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupami postupovat v úterý odpoledne a večer od jihozápadu směrem k severu až k severozápadu, přičemž přes některé oblasti může přejít i více bouřek po sobě. „Nejnebezpečnějšími projevy proto budou přívalové srážky s úhrny 40 až 80 milimetrů, výjimečně i vyššími," uvedli meteorologové.

V noci na středu podle meteorologů postoupí bouřkové pásmo nad Českomoravskou vrchovinu a do východních Čech a bude slábnout. Současně však meteorologové nevyloučili, že i ve středu se mohou v Česku vyskytnout silné bouřky a vydatné srážky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hans / Pixabay

Štítky tropy, teplo, léto, počasí, varování, ČHMÚ, bouřka, déšť, povodně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.