pátek 14. května 2021 Bonifác

Navštivte vánoční Brno

PR článek

Je tady advent, rozvolnění vládních opatření a ten správný čas na předvánoční výlet. Doporučujeme navštívit Brno, které je v posledních letech známé svou krásnou vánoční atmosférou, srovnávanou s blízkou Vídní. Přivítají vás svátečně vyzdobené a nasvícené ulice a náměstí, svezete se na vyhlídkovém kole jako ve Vídni nebo uvidíte druhý největší betlém svého druhu na světě.

Vánoční stromy stojí v dnešních dnech na mnoha náměstích. Jen jedno město ale může říct, že mělo historicky první vánoční strom u nás a možná i ve střední Evropě. Je to právě Brno, na jehož náměstí Svobody už v roce 1924 stál, na tom samém místě stává dodnes a neodmyslitelně patří k atmosféře Brněnských Vánoc. Vše začalo příběhem v zimním lese odložené holčičky, kterou zachránil spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek se svými přáteli. Sedmnáctiměsíční Liduška měla tenkrát štěstí, jelikož našla svou náhradní rodinu, ale Těsnohlídka její příběh zasáhl a rozhodl se přenést k nám zvyk z Kodaně, kde se pod vánočním stromem konala sbírka na opuštěné děti. A tak se stalo a díky sbírce pod prvním vánočním stromem u nás byl tenkrát v Brně postaven Dětský domov Dagmar, který dodnes pomáhá opuštěným dětem. Kasička Českého červeného kříže samozřejmě ani letos pod vánočním stromem na náměstí Svobody nechybí a vzhledem k opatřením ji doplňuje on-line charita.

Stejně jako unikátní strom na náměstí Svobody, nesmí na Brněnských Vánocích chybět proslulý Halouzkův betlém a zookoutek. Tento betlém je druhým největším svého druhu na světě a své místo našel na historickém Dominikánském náměstí, které dává vyniknout jeho malebnosti a kráse. Stojí před Novou radnicí, večer je krásně nasvícen, a najdete v něm více než stovku dřevěných, ručně vyřezávaných figur, z nichž některé jsou oblíbeným vánočním fotopointem dětí. Ty se určitě s radostí svezou taky na romantickém kolotoči, který najdete na Moravském náměstí u známé sochy Jošta, a dospělé zas potěší pohled na vánoční strom na nejromantičtějším náměstí v Brně – na Zelném trhu.

Pryč jsou ty časy, kdy se za vyhlídkovým kolem jezdilo do Vídně. Letos už po třetí tvoří v Brně dominantu Moravského náměstí a nabízí dechberoucí výhled na svátečně vyzdobené Brno. Z výšky 33 metrů si můžete prohlédnout nejen bezpočet brněnských střech, ale také například brněnské dominanty Petrov a Špilberk. Na tomto náměstí, stejně jako na dalších, najdete díky rozvolnění vládních opatření také stánky s řemesly, dárky a balenými potravinami. Stánky budou v provozu celý advent až do 23. prosince včetně. Otvírací doba bude od 10 do 20 hodin každý den. Do Brna tedy můžete vyrazit nejen za zážitky, ale i za nákupem originálních dárků, které nakoupíte hezky na čerstvém vzduchu bez tlačenic v obchodech. Něco dobrého na zahřátí se taky najde. Ne sice ve stáncích, ale místní gastronomické podniky vás pozvou do svých okýnek a na zimní zahrádky.

Určitě doporučujeme nevynechat návštěvu oblíbeného brněnského fashion marketu December Design Days. Ten se koná na náměstí Svobody ve zbrusu novém brněnském ekologickém pop-up elektromobilu. Zaměřuje se na lokální prodejce a má opravdu pestrou nabídku. Letos zde najdete například kožené módní doplňky MonMat, autorskou módu od Mag B, módu v tónech folklóru FolklorStyl, dřevěné šperky JAM, jihoamerické přírodní šperky TOTUMO a mnoho dalšího. A samozřejmě nebude ve vedlejším infopointu chybět ani zbrusu nová kolekce brněnských vánočních suvenýrů, kterou letos inspirovaly pletené svetry a najdete na ni červenobíle vypletené brněnské ikony a reálie, jakým jsou brněnský drak, orloj nebo Jošt. K dostání budou také v infocentrech TIC BRNO a pokud byste je chtěli mít pod stromečkem a do Brna se chystáte až po Štědrém dnu, nakoupit je můžete také v e-shopu.

K oblíbeným místům, které doporučujeme v Brně navštívit, patří také slavnostně vánočně ozdobená věž Staré radnice, která v samém srdci moravské metropole nabízí nádherný výhled do všech světových stran, nebo brněnský podzemní vodojem na Žluté kopci, který vás přenese do světa fantasy filmů. Navštívit můžete třeba také Kostnici u sv. Jakuba nebo Labyrint pod Zelným trhem. Kromě těchto aktivit nabízí TIC BRNO adventní komentované prohlídky města s profesionálním průvodcem, online adventní dílničky pro děti a atmosféru města podpoří buskerskými vystoupeními v ulicích a na náměstích.

P. S. Pokud byste Brno rádi navštívili, ale letos už to nestíháte, určitě si do konce roku pořiďte voucher na turistickou kartu BRNOPAS za symbolickou jednu korunu a naplánujte si dovolenou nebo víkend v Brně příští rok. Karta nabízí zdarma návštěvu vybraných památek, cestování MHD a výlet parníkem a k tomu spousty dalších výhod. Doporučí také z Brna to nej!

Bližší informace najdete na webových stránkách a my přejeme, abyste si výlet do Brna krásně užili a načerpali tu pravou vánoční atmosféru. Těší se na vás TIC BRNO!

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Vánoce, vánoční trhy, Brno, trhy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.