Počasí dnes25 °C, zítra23 °C
Pondělí 22. července 2024  |  Svátek má Magdaléna
Bez reklam

FOTO: Už to není jen čajovna. Zdařile opravený Stříbrný dům otevírá své brány, o víkendu do něj může i veřejnost

Opravený historický dům na dolním Masarykově náměstí se ve středu poprvé představil odborné veřejnosti. Novým názvem Stříbrný dům připomíná slavnou historii někdejšího královského horního města spojenou s těžbou stříbra. V domě se během rekonstrukce našlo i vybavení mincovny ze 13. století, což je evropsky významný nález.

Archeologické nálezy představuje expozice v gotické spodní části domu č. p. 21. V moderně upraveném podkroví s prosklenými průhledy se zabydluje centrum dokumentárního filmu a badatelna zaměřená na architekturu. V domě má místo také městská organizace Brána Jihlavy, která se stará o kulturu a cestovní ruch, je tam rovněž jeden apartmán pro ubytování různých hostů. Do přízemí se vrátila čajovna, její prostor je rozšířený novodobou přístavbou do dvora.

Otevření Stříbrného domu

Čtvrtek, 16. května 2024, 05:56

! Nepojmenováno - 5:56:46 16.5.2024
! Nepojmenováno - 5:56:46 16.5.2024

„Je to pět let, co ten prvotní záměr vznikl, opravit tento dům," připomněl náměstek jihlavského primátora Martin Laštovička, který je pod úspěšným projektem významně podepsaán. Připomněl to, že uskutečnit investici za 80 milionů korun městu umožnila dotace z takzvaných norských fondů. Uvedl, že stříbrná linie odkazující na stříbrnou Jihlavu prochází celým domem.

Podle architekta Marka Štěpána se do šedostříbrné barvy domu propsalo i filmové plátno centra dokumentárního filmu. „Když jste mě oslovili s návrhem obnovy tohoto domu, uvědomoval jsem si, že absolvuji dobrodružnou pouť," řekl. Zmínil omezený čas projektu i hledání jeho formy a obsahu. Uvedl, že chtěl vytvořit svobodný prostor a nechat zaznívat rozdílné přístupy k tvorbě a řemeslu.

Jihlava představí opravený měšťanský dům na náměstí v polovině května. V přízemí bude znovu čajovna

Jihlava představí opravený měšťanský dům na Masarykově náměstí v polovině května. Bude v něm i centrum dokumentárního filmu a badatelna zaměřená na architekturu, ve sklepení budou prezentované archeologické nálezy. Na akci k letošním aktivitám...

Cenný dům v městské památkové rezervaci patří městu od roku 1907. Naposled byla jeho patra různými přestavbami rozdělená na byty. Stavební práce začaly koncem roku 2021. V domě jsou restaurované prvky z různých období doplněné novodobými pracemi, často inspirovanými nálezy v domě, například motivy starých kachlů. Nová je i výmalba dobře technicky vybaveného hudebního sálu, v němž se mohou konat projekce, přednášky i koncerty.

Nejstarší dřevěné konstrukce v domě jsou datované do roku 1280. Dřevěný strop v čajovně je z roku 1524. „Tahle staré stropy v Jihlavě skoro nejsou, jsou až z druhé půlky 16. století," uvedl Jiří Neubert, koordinátor Jihlavského architektonického manuálu (JAM). O patro výš je v domě dřevěný strop z roku 1580 s barevnou barokní výmalbou.

Cestu staletími připomíná také jízda nově zabudovaným proskleným výtahem, z něhož jsou vidět průřezy klenbami a torza nálezů od pozdního baroka přes renesanční kachle až po keramiku ze 13. století.

Objev archeologů při rekonstrukci domu na náměstí: Podívejte se, jak vypadaly mince ražené v Jihlavě

Zhruba od poloviny března v dolní části Masarykova náměstí v Jihlavě probíhá rekonstrukce domu, kde sídlí čajovna a knihkupectví Kuba & Pařízek. Součástí obnovy tohoto historického domu je také archeolologický výzkum, který přinesl zajímavé...

Původně měl výtah vést až do sklepních částí s archeologickou expozicí. Když tam ale stavbaři postupně odkryli nánosy cementových omítek, našli pod nimi kamennou klenbu, starší, než předpokládal průzkum. Byla zachovaná, ale sklep kvůli tomu nemá bezbariérový přístup.

Rekonstrukci nejen Stříbrného domu se bude věnovat odborná konference Architektura obnovy 16. a 17. května. Vystoupí na ní i architekt Marek Štěpán a archeolog Šimon Kochan. Program pro veřejnost bude v domě od 17. do 19. května, nabídne filmové projekce, koncerty, různé workshopy nebo specializované přednášky.    

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dalibor Mašek

Štítky ČR, stavby, památky, správa, Jihlava, FOTO, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

FOTO: Už to není jen čajovna. Zdařile opravený Stříbrný dům otevírá své brány, o víkendu do něj může i veřejnost | Kultura | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.