středa 19. května 2021 Ivo

DUBEN 2021: Odsunutá demolice zimáku, prohraná extraliga, odchod Sandokana i nečekaný aprílový sníh

Také aprílový měsíc duben byl bohatý na nejrůznější témata z našeho regionu. Čtenáři, kteří zavítali na náš web, se kromě pravidelných rubrik dočetli řadu aktuálních zpráv - třeba o odsunuté demolici CZ LOKO arény, mohli se zapojit do ankety ohledně nové ulice v Jihlavě a přečíst si několik rozhovorů. Pojďme si v následujících řádcích shrnout to nejdůležitější, co se v dubnu odehrálo nejen v krajské Jihlavě.

Rozhovory

V posledním dubnovém týdnu naše čtenáře zaujal rozhovor s primářem pelhřimovské porodnice Radanem Doubkem, který stojí v čele oddělení od Nového roku. Rozhovor s šestačtyřicetiletým lékařem se týkal problematiky porodnictvi v covidové době nebo se zabýval třeba otázkou domácích porodů či přítomností otce u porodu. Porodník Radan Doubek během povídání zavzpomínal třeba i na svůj první samostatný porod. 

Svůj první samostatný porod si vybavuji velmi dobře, říká pelhřimovský primář Radan Doubek

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Pelhřimov vede od letošního roku primář Radan Doubek. Jeho hlavním cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni a v co nejširším spektru činnosti při zachování příjemného a vstřícného prostředí pro...

Jihlavská Drbna se dlouhodobě věnuje tématu jaderného úložiště. V dubnu jsme vyzpovídali náměstkyni hejtmana Hanu Hajnovou, která přiblížila aktuální spolupráci kraje s dotčenými obcemi v lokalitě Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. 

I v této době jsme ve spojení s lokalitami, kde by mohlo vzniknout úložiště, říká náměstkyně Hajnová

Ke konci roku 2020 vláda ČR vybrala čtyři finální lokality, na nichž by mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu. Hned dvě ze čtyř lokalit leží v našem kraji, konkrétně jde o lokalitu (Čertův) Hrádek spadající do oblasti pod Čeřínkem na...

Několik otázek jsme položili také Davidu Chlupáčkovi, řediteli Střediska křesťanské péči, které mimo jiné provozuje Noclehárnu Havaj v Jihlavě. Rozhovor se točil hlavně kolem lidí bez domova v covidové době a také nás zajímala obsazenost jednotlivých zařízení v zimním období. 

Výskyt covidu u lidí bez domova není masivní, říká za jihlavskou Noclehárnu Havaj ředitel Chlupáček

Lidé bez domova mohou v zimních měsících na přespání využít jihlavskou Noclehárnu Havaj, která se nachází v blízkosti ústředního hřbitova na Žižkově ulici. Jejím provozovatelem je Středisko křesťanské pomoci. Redakce Drbny položila několik otázek...

Politická korida

V naší pravidelné rubrice Politická korida jsme se ptali tentokrát městských zastupitelů. Redakční otázka se týkala rezignace poměrně osobitého komunálního politika Miroslava Tomance (Fórum Jihlava), který v jihlavském zastupitelstvu působil pět let. 

POLITICKÁ KORIDA: Jak kolegové hodnotí odchod Miroslava Tomance z jihlavského zastupitelstva?

Jeho hlas byl na zasedáních městského zastupitelstva často a hlasitě slyšet, ke konci dubna však Miroslav Tomanec z Fóra Jihlava, které s koaličními partnery krajskému městu vládne, ze své pozice odchází. Jak jeho rozhodnutí a osobu vnímají jiní...

Témata a kauzy

Ve společenské rubrice velmi slušnou činnost zaznamenal příběh legendárního jihlavského řidiče Jana „Sandokana" Vorálka, který cestující v MHD vozil bezmála 50 let. 

Po téměř padesáti letech služby odchází do důchodu legendární řidič MHD Jan

Téměř padesát let strávil v jihlavském dopravním podniku Jan Vorálek, který byl v osmdesátých letech díky svým hustým dlouhým vlasům přezdíván jako Sandokan. Oblíbený řidič nyní odchází do důchodu, což se nemohlo obejít bez čestného uznání a slov...

Čtenáře Jihlavské Drbny zaujal vzpomínkový článek, jenž se týká jihlavské letecké záchranné služby (LZS). Ta dnes na den přesně funguje 30 let. Článek doplnila  řada dobových fotek, u kterých mohli čtenáři zavzpomínat třeba na úplně první vrtulníky, které na Vysočině zachraňovaly životy v úplných počátcích jihlavské LZS. 

Jihlavská letecká záchranka slaví 30 let. Podívejte se, jakými vrtulníky se zachraňovaly životy

Už tuto sobotu, tedy 1. května, oslaví Letecká záchranná služba v Jihlavě třicáté výročí své existence. Za tři desítky let provozu uskutečnili letečtí záchranáři více než 18 tisíc vzletů a přepravili tisíce pacientů v ohrožení života, se...

Čtenáři obecně mají rádi ankety, kde mohou vyjádřit svůj názor. To se ukázalo i u článku o nové ulici v Jihlavě, který vzbudil velký ohlas. Do ankety, která se týkala nové ulice Pelhřimovská, se zapojilo 530 čtenářů. 

V aule Vysoké školy polytechnické dnes zasedali jihlavští zastupitelé. Jedním z témat bylo i pojmenování nové ulice, která se nachází na výpadovce z Jihlavy ve směru na Pelhřimov.

Nejen pro cyklisty oblíbenou restauraci Kolnička v Lukách nad Jihlavou asi netřeba dlouho představovat. Její majitelé se rozhodli svůj podnikatelský záměr posunout zase „o level výš", a nyní tak finišují stavební práce na novém penzionu. Protože se ale pro banku stali rizikovým sektorem, dokázali pomoci její fanoušci, zákazníky a další podporovatelé. A to za jediný týden. Lidé díky sociálním sítím pomohli s dostavbou, protože poslali na finální práce během pár dní několik stovek tisíc korun. 

Stovky tisíc za jediný týden. Fanoušci přispěli na dostavbu populární restaurace Kolnička v Lukách nad Jihlavou

Chcete vidět prvotřídní ukázku vřelého vztahu mezi hospůdkou a jejími zákazníky? Nemusíme pro ni chodit daleko. Majitelé populární Kolničky v Lukách nad Jihlavou potřebovali k dostavbě nového penzionu s restaurací několik set tisíc korun. Protože...

Letošní duben byl opravdu aprílový, protože řidiče hned několik dní potrápil čerstvě napadaný sníh. Situaci jsme každý den monitorovali a například 8. dubna se stalo hned několik dopravních nehod. Do plynové přípojky narazil autobus, na Žďársku se vzpříčil kamion a na pomoc musel přijet jeřáb. 

Záchranáři na Vysočině dnes ráno vyjížděli k dalším dopravním nehodám, které jsou zřejmě ovlivněny počasím, kdy do rána napadl nový sníh a silnice jsou sjízdné s opatrností.

Hned dvakrát jsme se věnovali přepadení prodejny v Křoví na Žďársku, s nímž policii mohla pomoci také veřejnost. Muž, kterého zaznamenala kamera, s paralyzérem přepadl prodavačku a pak ujel na kole. 

Policie stále nemá informace k muži, který s paralyzérem přepadl prodavačku a odjel na kole

V minulém týdnu se žďárští kriminalisté obrátili na veřejnost s prosbou o pomoc při pátrání po muži, který má zřejmě na svědomí loupež v prodejně v obci Křoví na Žďársku. Lidé by mohli muže poznat na fotografii a také na kamerovém záznamu.

Sport

V dubnu jsme samozřejmě nezapomněli ani na sport, kdy nejdůležitějším tématem byl případný návrat jihlavské hokejové Dukly do extraligy. To se ale, bohužel, i přes velkou podporu fanoušků nakonec nepodařilo. Více štěstí mělo Kladno v čele s Jaromírem Jágrem, které s Jihlavou sehrálo sedm finálových zápasů. 

Extraligový sen se rozplynul, Dukla v rozhodujícím zápase nezvládla první třetinu

V Jihlavě v příští sezóně extraligu neuvidíme. Dukla totiž v rozhodujícím sedmém zápase finálové série nezvládla první třetinu a dovolila Kladnu čtyřikrát skórovat. Přestože jihlavští hráči duel nezabalili, prohru 5:2 už neodvrátili. Příští...

S hokejem úzce souvisí další velké jihlavské téma, které naše redakce sleduje dlouhodobě. Je jím výstavba nové multifunkční Horácké arény. Stávající CZ LOKO aréna se nakonec nebude bourat v tomto roce. Její demolice se posunula až na rok 2022. 

Zimní stadion se letos bourat nebude, sloužit bude až do konce příští sezóny

Rozloučit se s dosluhujícím stadionem důstojně, tedy extraligou? Ano, i to je možné. Zatímco si Dukla velmi dobře vede na ledě v prvoligovém finále, v zákulisí dochází k posunu termínů ve výstavbě nové multifunkční arény, která má vyrůst na místě...

Ohodnoť článek

Štítky duben, 2021, redakce, Drbna, přehled

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.