Aktuálně

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

I v této době jsme ve spojení s lokalitami, kde by mohlo vzniknout úložiště, říká náměstkyně Hajnová

Autoři | Foto vysocina.pirati.cz

Ke konci roku 2020 vláda ČR vybrala čtyři finální lokality, na nichž by mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu. Hned dvě ze čtyř lokalit leží v našem kraji, konkrétně jde o lokalitu (Čertův) Hrádek spadající do oblasti pod Čeřínkem na Jihlavsku a lokalitu Horka na Budišovsku v okrese Třebíč. Redakce Drbny položila několik otázek náměstkyni hejtmana Kraje Vysočina Haně Hajnové (Piráti), jež má tuto problematiku na starosti. Týkají se aktuálního stavu v dané problematice a také toho, jakým způsobem s obcemi v dotčených lokalitách komunikuje nové vedení kraje.

V únoru jsme naše čtenáře informovali o tom, že se chystá vytvoření jakési komunikační platformy umožňující výměnu aktuálních informací. Došlo již k něčemu takovému?

Ano, došlo. Úvodní setkání proběhlo koncem března.

Co bylo předmětem tohoto setkání?

Šlo o výměnu informací, o upřesnění pozic, zástupci lokalit podali informace o svých postojích o aktivitách, které podnikají ve věci plánování případného úložiště. Obě strany nyní sdílí informace, což je pro kraj zásadní a pomáhá to urychlit propojenost. Zároveň jsme se dohodli, že se budeme setkávat pravidelně, další snad už osobní setkání se uskuteční ještě do prázdnin.

Boršov a Mirošov nově patří do lokality Hrádek, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště

Nyní už osm obcí je zahrnuto v lokalitě (Čertův) Hrádek na Jihlavsku, která je jednou ze čtyř lokalit uvažovaných pro výstavbu úložiště jaderného odpadu. Původní šestici obcí - Cejli, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohoznou - nyní...

Jakým způsobem v této covidové době kraj komunikuje s oběma lokalitami na Vysočině - tedy s lokalitou (Čertův) Hrádek na Jihlavsku a lokalitou Horka na Třebíčsku?

Zmíněné úvodní setkání proběhlo on-line.

V ČR se v souvislosti s úložištěm nejdřív uvažovalo o devíti místech. Snížení počtu na čtyři loni schválila Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a pak i vláda. Ve zúženém seznamu kromě dvou území Vysočiny zůstaly lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Je vedení kraje nějakým způsobem ve spojení i s „druhou stranou" - tedy s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Správou úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO)? 

Ano, vedení kraje je ve spojení s oběma zmiňovanými subjekty.

Každá dotčená obec v lokalitách letos obdržela kompenzace ve výši milion korun. Počítá se s něčím takovým i pro celý kraj? 

Tuto informaci nemáme k dispozici. Není to příliš pravděpodobné.

V minulém roce MPO mělo v plánu zřízení jakýchsi kontrolních skupin, podobně jako je tomu již v okolí JE. Máte k tomuto nějaké informace, případně, bylo kraji nabídnuto se do těchto skupin nějak zapojit? 

Ano, Kraj Vysočina byl osloven a bylo mu nabídnuto zapojení do lokálních pracovních skupin, které SÚRAO připravuje pro každou lokalitu samostatně, proto má kraj nabídku do obou. Ve světle okolností a prozatímní praxe to shledáváme jako ne zcela ideální způsob spolupráce a komunikace, které by nám vyhovovaly. Tak, jak je pracovní skupina nastavena, se nejeví jako ideální platforma, nereflektuje naše podněty a je příliš uniformní – formální.

Do roku 2065 by v ČR mělo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Do loňska se při hledání místa pro úložiště uvažovalo o devíti lokalitách. Z původního seznamu při zúžení na čtyři lokality vypadla pětice Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí...



Jsou krajští zastupitelé, nebo alespoň současné vedení kraje, v otázce úložiště jaderného odpadu jednotní?

Svůj postoj k řešení této otázky současná koalice ve vedení Kraje Vysočina deklarovala v Programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina. V něm stojí, že v otázce výběru možné lokality pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, která se Kraje Vysočina stále týká, trváme na tom, aby byl výběr finální lokality proveden se zohledněním oprávněných zájmů dotčených obcí i kraje a po vypořádání veškerých důvodných rizik souvisejících s umístěním.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky úložiště, jaderný, lokalita, Hrádek, Horka, Kraj Vysočina, rozhovor, Hana Hajnová, odpad, Česko, okres Jihlava, Česká pirátská strana, Třebíč, Čeřínek, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, Správa úložišť radioaktivních odpadů

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.