pondělí 24. ledna 2022 Milena

Koaliční partneři tvrdě kritizují rezignaci radního Kuchyni. Je to nešťastné rozhodnutí, zní i z Fóra Jihlava

, aktualizováno 10. ledna 2022, 21:00

Za velmi nestandardní a neprofesionální z hlediska formy, zarážející z hlediska obsahu. Tak vnímají koaliční partneři z ODS a KDU-ČSL středeční rezignaci Libora Kuchyni (Fórum Jihlava) na post v devítičlenné Radě města Jihlavy.

Zastupitel Libor Kuchyňa doručil rezignaci na svůj post člena Rady statutárního města Jihlavy minulý týden ve středu večer, ještě ten její znění den poskytl i médiím. A právě tato forma vyvolala u koaličních partnerů vlnu nevole.

„Způsob rezignace formou oznámení prostřednictvím médií považuje klub ODS za velmi nestandardní, zcela nepartnerský a absolutně neprofesionální,“ kroutí hlavou jihlavský zastupitel a Kuchyňův teď už bývalý kolega z Rady města David Beke (ODS) s připomínkou, že i pro jihlavskou primátorku Karolínu Koubovou (Fórum Jihlava) byla tato informace překvapením.

Libor Kuchyňa odstupuje z Rady města Jihlavy. Nedaří se naplňovat volební sliby, jsem nucen dělat ústupky, říká

Zastupitel Libor Kuchyňa (Fórum Jihlava) podal ve středu rezignaci na svůj post člena Rady statutárního města Jihlavy. Tento krok zdůvodňuje tím, že se mu dlouhodobě nedaří prosazovat to, co je v souladu s jeho životním přesvědčením a volebními...

Zároveň se podivil, že strany Fóra Jihlava nebylo k nedělnímu večeru známo stanovisko k této věci. To vydalo oficiální prohlášení v pondělí večer. „Zastupitelský klub Fóra Jihlava nesouhlasí s rezignací ani se způsobem o jejím informování a považujeme za nešťastné, že příchází takto před koncem období,“ stojí ve stanovisku. Novým kandidátem Fóra na uvolněnou pozici městkého radního je Jiří Antonů. „Liborovi děkujeme za jeho práci v Radě a zejména spolupráci s osadními výbory,“ ocenil přesto klub Kuchyňovu práci.  

Libor Kuchyňa svůj krok zdůvodňuje tím, že se mu dlouhodobě nedaří prosazovat to, co je v souladu s jeho životním přesvědčením a volebními sliby a je nucen dělat ústupky, které s tímto přesvědčením a sliby voličům zásadně nekorespondují. Jako neuvolněný radní také musel kombinovat svoji funkci s časově náročným civilním povoláním.

Tato slova se jeho koaličním partnerům taktéž příčí. „Toto zdůvodnění rozhodně neodpovídá skutečnosti. Vypovídá spíše o nenaplněné představě, že bude v rámci kolektivního rozhodování o veřejných věcech brán zřetel na osobní zájmy jednotlivých členů Rady města. Takový přístup je zcela nepřijatelný,“ pokračuje Beke.

Tato rezignace připomíná zahájení volební kampaně, říká Laštovička

Stejným tónem reaguje i jeho kolega z Rady města Martin Laštovička (KDU-ČSL). „Nepamatuji si, že by pan radní Kuchyňa prosazoval své vize, postoje a postupy nějakými svými návrhy v Radě města Jihlavy a my mu je jako ostatní radní neschválili. Naopak. Jako radní jsem se snažil jeho snahy o oživením městských částí podporovat,“ říká Laštovička, který je též náměstkem primátorky.

Co si pamatuji, tak jeho některé vize, postoje a postupy spíše nabourávaly programové prohlášení Rady města, které sám po volbách odsouhlasil,“ pokračuje Martin Laštovička a předkládá vlastní úhel pohledu. „Způsob rezignace a její odůvodnění není politicky čistý. Spíše to připomíná zahájení volební kampaně do podzimních komunálních voleb, kdy si budoucí kandidát připravuje pozici „čistého“ politika bez vazeb na „problematické“ vedení města.“

K situaci se na základě redakčníhu dotazu vyjádřil i lídr opozice Radek Popelka (ANO). „Rezignace člena Rady města je zejména problémem koalice. To, jakým způsobem to proběhlo, je prazvláštní. Trochu to dokresluje a potvrzuje informace, že existují velké rozpory mezi jednotlivými členy Rady, nejde říct, že by táhli za jeden provaz,“ říká Popelka. „Všichni členové koalice jsou nějakým způsobem už jsou tři a půl roku navázání na městský rozpočet, proto nechtějí řešit svoje obrovské vnitřní rozpory.“

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky Libor Kuchyňa, rezignace, Rada města Jihlavy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.