středa 6. července 2022 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Po Jihlavě také v Havlíčkově Brodě podraží MHD. Důvod? Inflace, dražší energie i nafta

Lidé v Havlíčkově Brodě, kteří využívají městskou hromadnou dopravu (MHD), se musí od 1. května připravit na zdražení jízdenek. Ceny stoupnou o korunu. Při platbě dopravní čipovou kartou bude stát jízdenka deset korun, jízdenky se slevou budou za sedm korun. Změnu tarifu oznámily technické služby v Havlíčkobrodských listech. Zdražení městská firma zdůvodnila rostoucími náklady zejména na energie a naftu, a také inflací.

V Havlíčkově Brodě se od května o korunu zvýší také přirážka za platbu jízdenky v hotovosti nebo bankovními kartami, a to na tři koruny. Časové jízdné stoupne přibližně o desetinu. Naposled se v tomto městě ceny jednotlivých jízdenek zvedly minulý rok v červnu, kdy to bylo také o jednu korunu. „Časové jízdné se vloni neměnilo," sdělila mluvčí města Alena Doležalová.

Provoz dopravního terminálu v Jihlavě Na Dolech bude letos dražší. Odhadem vyjde na 550 tisíc korun

Zastupitelé Jihlavy projednávali na svém včerejším zasedání také dotace pro Dopravní podnik města Jihlavy. Konkrétně schválili navýšení každoroční dotace na krytí ztráty provozu dopravního terminálu v ulici Na Dolech. Ten je v Jihlavě v provozu...

Ve městě s 22 800 obyvateli denně zajišťuje MHD sedm autobusů. V roce 2019 využilo městskou dopravu 950 tisíc lidí, v následujících dvou letech poznamenaných epidemií počty klesly. Vloni přepravily městské autobusy v Havlíčkově Brodě 642 tisíc lidí. Provozování MHD podle radnice v uplynulém roce stálo 21,6 milionu korun, město službu dotovalo téměř 18 miliony korun.

V Jihlavě také podraží

Za MHD si od května připlatí i cestující v Jihlavě, a to po 12 letech. Rozhodli o tom zastupitelé na svém březnovém zasedání. Veškeré vstupní energie výrazně zdražily a také práce řidičů a zaměstnanců podniku je výrazně dražší než před 12 lety. Nově schválený tarif počítá se zvýšením cen především v rámci jednotlivého jízdného. Zavedením platby bankovní kartou ale ve srovnání se současností zlevňuje prodej jízdenek u řidiče. U časového jízdného je zvýšení ceny u nejvíce využívaných předplatných kuponů pro vnitřní pásmo minimální. U roční jízdenky je zvýšení jen o 6,6  % z 3 750 korun na 3 990 korun.

Žákovská jízdenka zůstává pro děti do 15 let zachovaná za cenu, kterou zastupitelé snížili od loňského prvního září, tedy na 730 korun/rok. „Největší diskuzi vedli zastupitelé o seniorském jízdném. Nakonec bylo schváleno navýšení ceny roční seniorské jízdenky ze stávajících 120 korun na 365 korun,“ doplnil Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice.

Vyšší náklady, dražší jízdné. Zastupitelé schválili nový ceník jízdného v MHD, začne platit od května

Zastupitelé v úterý odsouhlasili nový ceník jízdného v MHD v Jihlavě platný od 1. května 2022. Také Dopravní podnik města Jihlavy musí reagovat na situaci na energetickém trhu. Veškeré vstupní energie výrazně zdražily a také práce řidičů a...

MHD V Pelhřimově zdarma 

Zcela opačnou cestou se rozhodli jít v Pelhřimově. Tamní adnice zavedla dočasně bezplatnou městskou hromadnou dopravu. Reaguje tak na prudký nárůst cen pohonných hmot, autobusy zdarma mají pomoci lidem dojíždějícím do práce auty. Radnice vidí přínos i v možném zklidnění dopravy ve městě. Bezplatná MHD je od 17.  do 30. června. 

V Pelhřimově je do konce června MHD zdarma. Je to pomoc lidem po zdražení paliva

Pelhřimovská radnice zavedla dočasně bezplatnou městskou hromadnou dopravu. Reaguje tak na prudký nárůst cen pohonných hmot, autobusy zdarma mají pomoci lidem dojíždějícím do práce auty. Radnice vidí přínos i v možném zklidnění dopravy ve městě....

Ve Žďáru nad Sázavou ani v Třebíči se tento rok cena jízdenek v MHD nezměnila a zatím není plánované žádné zvýšení. 

Ceny pohonných hmot 

Průměrná cena litru nafty na Vysočině byla na konci letošního března 46,80 Kč před rokem byla nižší o 16,80 Kč. Od začátku války na Ukrajině nafta v kraji zdražila přibližně o desetikorunu. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny sleduje.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dopravní podnik města Hradec Králové

Štítky ČR, MHD, správa, peníze, Havlíčkův Brod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.