úterý 29. listopadu 2022 Zina

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Známe cestu z energokrize pro Jihlavu i další, říká možný primátor Vít Zeman

PR článek

Můžeme zásadně zmírnit energetickou krizi v našem městě? Ano, jde to a jsme připraveni. Uskupení Žijeme Jihlavou aktivně v této oblasti jedná s významnými zaměstnavateli a podnikateli v Jihlavě, a také s kompetentními odborníky. Výsledkem jednání, která vede náměstek primátorky a současně kandidát na primátora Vít Zeman, je jasný plán - co nejdříve aktivovat systém komunitní energetiky.

Energetické společenství

O co konkrétně jde? „Princip komunitní energetiky spočívá v investici do výstavby obnovitelných zdrojů lokálními aktéry. Investorem je pak samotné město Jihlava, a také se mohou aktivně podílet i místní podniky a obyvatelé. Pokud se na investici podílí společně více subjektů, sdružíme se do jedné právnické osoby, takzvaného energetického společenství. Společným cílem je pak schopnost dodávat energii do tří hodin do firem, úřadů, škol, školek a od tří do večera do domácností a volnočasových zařízení, ” uvádí Vít Zeman.

Následně pak zdroj (například fotovoltaiku - FVE, nebo větrníky různých velikostí - umístěný na střechách domácností a veřejných budov, nebo umístěné na vhodných místech) provozují jako spoluvlastníci a jsou zároveň přímými spotřebiteli vyrobené energie, kterou mezi sebou sdílejí. Případné přebytky prodávají buď zpět do sítě, nebo ostatním spotřebitelům (např. okolním obcím nebo obyvatelům, kteří nejsou členy energetického společenství). Ti komunitně vyrobenou energii vykupují levněji, než by ji dostali od obchodníka s energií.

Známá a dostupná řešení

Obchodní cena elektřiny již atakovala hranici 10 tisíc korun za 1 MWh. Dopad na občany, podnikatele je devastující. A stále stoupá. Město Jihlava však skrývá zcela zásadní potenciál pro instalaci obnovitelných zdrojů využívajících energie ze slunce či větru. Konkrétně městské veřejné budovy jako jsou například školy, úřady a nemocnice. Jednáme však také s partnery, kteří jsou provozovateli velkých logistických či výrobních hal a ve finále kalkulujeme i s možnostmi pro občany, aby se zapojili se svými střechami a prostory, pokud např. nedisponují finančními prostředky, nebo nemají možnosti pro vlastní zajištění energetické soběstačnosti. Dalším potenciálem jsou zcela jistě nevyužívané městské pozemky či brownfieldy (pozn. Pístovské kasárny, Modeta).

Následující volební období využijeme několik zásadních příležitostí pro rozvoj komunitní energetiky. Vláda aktuálně připravuje nový energetický zákon, který konečně přinese právní úpravu energetických společenství. Energetický regulační úřad navazuje vyhláškou usnadňující sdílení elektřiny a v neposlední řadě využijeme dotačních programů. „Aktuálně se rozbíhá nebo je ve fázi přípravy hned několik programů, o které si mohou města i velké a menší podniky požádat, a získat tak významnou část investičních prostředků nezbytných pro vybudování infrastruktury obnovitelných zdrojů energie,” uvádí Lucie Žáčková jako projektová manažerka Agentury pro rozvoj podnikání a současně kandidátka za Žijeme Jihlavou. Uskupení Žij se aktivně účastní jednání se zaměstnavateli a vidí, že toto je cesta. Podnikatelé si své cesty hledají, proto spojení sil měst a podnikatelů je významným urychlením.


Objednatel: Žijeme Jihlavou, Zhotovitel: Žijeme Jihlavou.

Hodnocení článku je 58 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky energie, krize, komunální, Vít Zeman

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Novak

Další způsob, jak z městské kasy vytáhnout na různé studie a projekty další desítky milionů Kč do soukromé kapsy. Jeden megalomanský projekt, (který nás stál kolik? 150 Mega?) je u ledu, tak si vymyslíme další.

úterý, 6. září 2022, 09:14

Libor Novak

Bomba, výborný nápad. Jedno z největších náměstí v ČR osadíme černými panely FTV ať je náměstí ještě černější, zbouráme morový sloup i kašny a dáme místo nich tři větrné elektrárny a do Benešky další dvě, protože tam protahuje nejvíc. No a pro případ, že by ani nefoukalo, ani nesvítilo, tak vedle Kronospanu postavíme spalovnu na odpadový nábytek, svážený k nám do Jihlavy z půlky Evropy, přeměníme ji na tepelnou elektrárnu, a bude energií habakuk.

úterý, 6. září 2022, 09:11

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.