Středa, 2. července 2025, 07:01
Včerejším dnem vyrazili hygienici na Vysočině opět do terénu – na kontroly letních táborů. První ze zastávek byl tábor v Lovětíně u Batelova na Jihlavsku. V prvním běhu, který odstartoval v neděli 29. června, je 50 dětí. A jak zjistila redakce Jihlavské Drbny, provozovatelé tábora i hygienici mohou být spokojení, protože nebylo zjištěno žádné pochybení.
Úterní kontrola, která odstartovala úderem 9. hodiny, začala v táborové kuchyni.
„Pracoviště máme samozřejmě rozdělená. Lednice, mrazáky, vše máme označené cedulkami. V rámci modernizace jsme už vloni pořídili konvektomat,“ popisuje kuchyni hlavní vedoucí tábora Ladislav Derfl.
Poté ho pracovnice Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSV) Kamila Hodačová vybízí, aby otevřel lednice. Tam je nutno zkontrolovat uspořádání jednotlivých potravin a také zkontrolovat, zda u potravin nevypršela doba expirace. Zde je vše v pořádku a od Ladislava Derfla se dozvídáme, že v kuchyni se k obědu začíná připravovat smažený květák, vařené brambory a bramborová polévka.
Po kuchyni směřují naše kroky ke stanům. Na táboře v Lovětíně, který se koná pravidelně každé léto už 48 let, spí děti ve stanech s podsadou. V jednom stanu spí dvě děti, pod každou postelí mají dostatek místa pro zavazadla, ve kterých mají uložené osobní věci. Kamilu Hodačovou zajímá, zda mají táborové děti vlastní povlečení. „Ano, je to tak,“ říká Derfl souhlasně. Dodává, že v pondělí 30. června měli první bodování úklidu ve stanech. A připojuje informaci o tom, kde se nachází zvláštní stan pro nemocné děti, takzvaná marodka.
Kontrole z hygieny neujdou ani toalety, které jsou v táboře suché. A jsou hned na několika místech. Dle norem jsou rozdělené jak pro děti, tak pro personál. V blízkosti tábora se děti mohou vykoupat v rybníku, který má zatím čistou vodu. Zázemí tábora je ve srubu, v něm se nachází zmíněná kuchyň, koupelna se sprchou a také jídelna. Ve srubu jsou k dispozici také všechny potřebné léky, ujistila přítomná táborová zdravotnice.
Aktuální počasí je velmi horké, vedoucí tábora Derfl proto během probíhající kontroly v místě, kde stojí várnice s čajem, ujišťuje, že je nádoba několikrát denně doplňovaná, že děti poctivě dodržují pitný režim. „Určitě vám doporučuji pít i obyčejnou vodu. Střídat ji s čajem či šťávou,“ radí Kamila Hodačová.
Mluvčí KHSV Jana Böhmová redakci Drbny shrnula, že v roce 2024 měli hygienici nahlášeno celkem 266 zotavovacích akcí, kterých se zúčastnilo více než 26 tisíc dětí.
„Kraj Vysočina patří obecně k lokalitám, kde je těchto akcí takřka nejvíce. Proto je určitě důležité, že provozovatelé dodržují podmínky, které jsou pro pořádání táborů nastavené, a to i z toho důvodu, že se na táboře schází opravdu velké množství dětí z různých koutů republiky. A kdyby došlo k rozšíření nějakého infekčního onemocnění, určitě by to bylo pro děti i pořadatele velmi nepříjemné,“ zmínila Jana Böhmová a zdůraznila hygienu rukou jak po použití toalety, tak i před jídlem. „Je to zásadní pravidlo, jak předcházet onemocněním. Dále je důležité, speciálně v horku, které je teď, správné ukládání potravin. A také bych zmínila správné zacházení s potravinami a také to, aby byl všechen personál důkladně proškolený.“
A jaká jsou podle mluvčí Böhmové nejčastější pochybení, která hygienici během kontrol odhalí? Například horní lůžka u patrových postelí nebývají vždy opatřena podložkou, která zabraňuje protékání tekutin. Je i důležité, aby byly postele vždy celé zakryté prostěradlem. „Protože i tímto se samozřejmě zabraňuje šíření různých infekcí. Je důležité i to, aby stany byly opatřeny proti zatečení. Když mají děti pod lůžky uložené kufry, tak aby nedošlo k protečení, když přijde déšť,“ jmenuje Böhmová.
Hygienici se také setkávají s tím, že v koupelnách či sprchách není dodržovaná dostatečná hygiena, poté se tam může tvořit plíseň. Böhmová tvrdí, že někteří provozovatelé letních táborů mají nedostatky v dokumentaci. „Není správně doložená bezinfekčnost dětí. Je důležité, aby na toto všechno dohlížel zdravotník, stejně jako na dodržování pitného režimu a sestavování režimu. A aby děti, když je horko, dodržovaly spíše klidový režim,“ uzavírá Jana Böhmová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám