Počasí dnes15 °C, zítra18 °C

Kraj Vysočina ocenil nejlepší sportovce za rok 2021. Ocenění byla předána v třebíčském Divadle Pasáž. Prvenství v kategorii dospělých opět obhájil závodník Martin Prokop z MP Sports, který na loňské Rallye Dakar obsadil 9. místo v kategorii automobilů. Nejvyšší příčka mezi týmy patří hráčům amerického fotbalu Vysočina Gladiators, kteří se v roce 2021 stali vítězi Kittfort ligy a mistry ČR v americkém fotbale mužů. Ocenění získal i jejich trenér Ondřej Paulus.

Jednou z vyhlašovaných kategorií, o které rozhodovala odborná porota, byl Sportovní výkon roku, kterou obdržel judista a rodák z Jihlavy Lukáš Krpálek. Ten byl oceněný za zisk další zlaté medaile na letních olympijských hrách v Tokiu.

Anketu Sportovec Kraje Vysočina vyhlašuje Kraj Vysočina společně s Českou unií sportu.

Odborná porota dále ocenila za celoživotní přínos sportu Václava Paulíka, který působí jako dlouholetý šachový funkcionář, rozhodčí a trenér v TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Mezi mladými sportovními nadějemi dominovala snowboardistka Sára Strnadová a atlet Eduard Kubelík. Ten byl zároveň vyhlášený sportovcem Jihlavska za rok 2021.

„Ve veřejné části ankety obdržela nejvíce hlasů Kateřina Vodičková z SDH Rokytnice nad Rokytnou za úspěchy v hasičském víceboji, v kolektivech ocenili fanoušci družstvo házenkářů TJ Sokol Nové Veselí. Za excelentní zvládnutí trasy Tour De France patří jedna z cen Ondřeji Zmeškalovi," jmenuje dále Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina.

Ocenění získal i trenér amerických fotbalistů z Vysočina Gladiators Ondřej Paulus. „Respekt u hráčů si zjednám tak, že mám kolem sebe spoustu dalších trenérů, kteří měří dva metry," pověděl s úsměvem během přebírání ocenění trenér Ondřej Paulus.

O doprovodný program se během slavnostního večera postarala Iva Pazderková se svou stand-up comedy, tanečnice z Nart Dance School, Marek Pochtiol se svou biketrialovou show a také tanečník Mirek Bruise Žilka.

Kompletní výsledky ankety Sportovec Kraje Vysočina 2021

Zdravotně postižený sportovec

Ondřej Zmeškal (Blindmann.cz) / paratriatlon, cyklistika

Mistr světa v paratriatlonu (Amsterdam), v létě jako první nevidomý sportovec zdolal trať Tour de France.

Junior – dívky

1. Sára Strnadová (SKI klub Velké Meziříčí) / snowboardcross

Juniorská mistryně světa v individuálním závodě ve snowboardcrossu a 3. v týmovém závodě (Krasnojarsk)

2. Izabela Ranecká (SK Taekwondo Lacek) / taekwondo

3. Michaela Mitisková (TJ Spartak Třebíč) / triatlon

Junior – chlapci

1. Eduard Kubelík (Atletika Jihlava) / atletika

ME Juniorů Tallin – 2. místo 200 m NR, 9. místo MS Juniorů Nairobi 200 m, MČR juniorů 100 m a 200 m 1. místo, MČR mužů do 22 let 200 m 2. místo

2. Jonáš Mareček (SK Nové Město na Moravě) / biatlon

3. Artur Sarkisjan (TJ Jiskra Havlíčkův Brod) / řecko-římský zápas

Trenér

1. Ondřej Paulus (Vysočina Gladiators) / americký fotbal

Vítěz Kittfort ligy a mistr ČR v americkém fotbale.

2. Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava) / lední hokej

3. Eva Suchá (Atletika Jihlava) / atletika

Kolektiv

1. Vysočina Gladiators – muži / americký fotbal

Vítěz Kittfort ligy a mistr ČR v americkém fotbale mužů.

2. HB Ostrov / stolní tenis

3. HC Dukla Jihlava – tým dorostu / lední hokej

Dospělí

1. Martin Prokop (MP Sports) / automobilový sport – rally

Na Rallye Dakar 2021 obsadil 9. místo v kategorii automobilů.

2. Tomáš Čachotský (HC Dukla Jihlava) / lední hokej

3. Marek Prášil (Orientační klub Jihlava) / orientační běh

Anketa veřejnosti – jednotlivec

Kateřina Vodičková (SDH Rokytnice nad Rokytnou) / TFA (Toughest Firefighter Alive) – hasičský víceboj

Akademické mistrovství ČR v disciplínách TFA – 1. místo (po 3. v řadě), Mistrovství ČR v disciplínách TFA – 3. místo, kategorie ženy, Moravská liga TFA – celkově 1. místo

Anketa veřejnosti – kolektiv

TJ Sokol Nové Veselí – družstvo mužů / házená

Průběžné 5. místo v extraligové sezóně 2021/22, postup do finále Českého poháru.

Sportovní výkon roku

Lukáš Krpálek / judo

Na olympijských hrách v Tokiu vybojoval zlatou medaili v těžké váze, na ME získal bronz.

Cena za přínos pro sport

Václav Paulík / šachy

Václav Paulík je dlouholetý funkcionář, rozhodčí a trenér. Dlouhá léta je v čele šachového oddílu TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Je neúnavným propagátorem šachové hry a pořádá turnaje na celostátní i mezinárodní úrovni. V roce 2021 oslavil 70. narozeniny.