pondělí 17. února 2020 Miloslava

Jihlavák Krpálek dnes slaví velké výročí. Už tři roky je majitelem zlaté olympijské medaile

Před třemi lety jste jeho jméno možná ani neznali. Po olympiádě v Rio de Janeiro, která se konala v roce 2016, se to ale u většiny z nás změnilo. Řeč je o osmadvacetiletém judistovi Lukáši Krpálkovi, rodáku z Jihlavy, který na den přesně před třemi lety vybojoval zlatou medaili.

Krpálek na olympijském tatami zazářil v kategorii do 100 kilogramů. Úvodní kola náš reprezentant zvládl výborně takticky. Po vyřazení mistrů světa z minulých let se v semifinále utkal s judistickou světovou jedničkou a také uspěl. Ve finále ho čekal Ázerbájdžánec Gasimov. Svého posledního soupeře vyloženě přepral, když 25 sekund před koncem získal ippon. Česká republika tak ve čtvrtek 11. srpna 2016 krátce po 22. hodině slavila zisk zlaté medaile!

PSALI JSME: RIO 2016: Jihlavák Krpálek uspěl na olympijském tatami. Domů přiveze zlatou medaili!

Lukáš Krpálek
(* 15. listopadu 1990, Jihlava) je český judista, olympijský vítěz z roku 2016, mistr světa z roku 2014 a dvojnásobný mistr Evropy mezi seniory.

V roce 2016 se stal vítězem ankety Sportovec roku o nejlepšího sportovce České republiky.

V roce 2016 získal ocenění v kategorii sportovní výkon roku v anketě Sportovec Kraje Vysočina.

Je ženatý, má dvě děti – tříletého syna Antonína a roční dceru Marianu.

Lukáš Krpálek s judem začínal v 6 letech v rodné Jihlavě pod vedením Josefa Šimáčka a později Pavla Šimáčka. V roce 2006 dosáhl svého prvního mezinárodního úspěchu, když na mistrovství Evropy dorostenců získal stříbrnou medaili. V juniorské reprezentaci tehdy vedené Petrem Lacinou se pohyboval od roku 2007 a od téhož roku přestoupil z Brna do Prahy. Od roku 2008 je členem klubu USK Praha na Folimance. Od roku 2009 přešel s trenérem Lacinou mezi seniory.

PSALI JSME: Judista Lukáš Krpálek byl vyhlášen českým Sportovcem roku pro rok 2016!

Po olympijských hrách v Riu v roce 2016 avizoval záměr startovat do nového olympijského cyklu ve vyšší těžké váze nad 100 kilogramů.

PSALI JSME: FOTOGALERIE: Na dvě tisícovky fanoušků vítaly v Jihlavě zlatého olympionika Lukáše Krpálka

Judista Lukáš Krpálek, který byl na olympiádě v Riu českým vlajkonošem, má na svém kontě řadu dalších významných ocenění. V roce 2016 se stal, dle očekávání, Sportovcem roku.  Tradiční anketu s velkým náskokem ovládl před druhým kajakářem Josefem Dostálem a bronzovou biatlonistkou Gabrielou Koukalovou. Ukončil tak desetileté panování žen na trůnu českého sportu.

V květnu 2017 získal další významné ocenění, tentokrát spíše regionálního charakteru. Společně s Jiřím Jakešem se stal držitelem Ceny města Jihlavy.

Krpálkovo olympijské vítězství doprovázela ze strany sportovních fanoušků velká euforie, judo získalo na popularitě. To se ukázalo i 25. srpna 2016 na jihlavském Masarykově náměstí, kde Krpálka se zlatou olympijskou medailí na krku přišly přivítat zhruba dvě tisícovky fanoušků.

„Rok 2016 je pro mě pohádkový"

„Je to pro mě pohádkový rok. Narodil se mi syn, mám úžasnou rodinu, která mě vždycky podporovala, byl jsem zvolen vlajkonošem české olympijské výpravy a potom ta medaile,“ popsal před třemi lety fanouškům na jihlavském náměstí dojatý Lukáš Krpálek.

Vzpomínkou na Krpálkův úspěšný rok 2016 může být i píseň zpěvačky Olgy Lounové, která jihlavskému sportovci věnovala svou píseň Jsem medailista. Lukáš Krpálek má od roku 2016 i svou pamětní minci.  

Foto Lukáš Krpálek / Facebook, Youtube.com

Štítky Lukáš Krpálek, olympiáda, medaile, judo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.