Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Dech miminek v jihlavské nemocnici začne hlídat dvacet nových monitorů

Nová dvacítka monitorů dechu bude sloužit novorozencům v jihlavské porodnici. Tyto přístroje sledují dechovou aktivitu miminek a včas upozorní na případnou poruchu dechu.

Na dětském oddělení jihlavské nemocnice se na šesti odděleních stará o pacienty zhruba 60 sester a 14 lékařů. Ročně jsou na oddělení hospitalizovány více než čtyři tisíce dětí a zhruba osmnáct set doprovodů.

Monitory tak výrazně ovlivní možné následky syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Dvacet nových monitorů do Jihlavy přivezla Nadace Křižovatka, která pomáhá ohroženým dětem a spoluobčanům již 25 let.

Nutná obměna 

„Moc děkujeme, dar nám pomůže, protože monitory a další přístroje potřebujeme pravidelně obměňovat,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen.

U dětí během prvního roku může dojít k nepravidelnému dýchání, případně k úplné zástavě dechu, a to z mnoha důvodů. „Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak SIDS, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka. 

Ohodnoť článek

Foto Nemocnice Jihlava

Štítky miminko, porod, novorozený, dech, kontrola, monitor, zdraví, nemocnice, porodnice, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dech miminek v jihlavské nemocnici začne hlídat dvacet nových monitorů | Zdraví | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.