pátek 14. května 2021 Bonifác

Žáky na ZŠ a SŠ letos čeká kurz první pomoci. Zapojí se záchranáři i zkušení lektoři

Už 17 let je v Kraji Vysočina organizovaný projekt První pomoc do škol. Čtrnáctileté a sedmnáctileté žáky studující v našem kraji opět čeká 10 hodin výuky první pomoci. Pro děti na základních školách je připraveno sedm hodin teorie, seznámení se s integrovaným záchranným systémem a ukázky včetně nácviku jednoduchých účinných zásahů. Druháky na středních školách čekají 3 hodiny praktické i teoretické náročnější přípravy.

Do minulého ročníku se přihlásilo 195 škol, z důvodu mimořádných epidemiologických opatření stihlo absolvovat kurzy pouze 123 škol, tedy pouze 73 % žáků. Veškeré náklady na tuto výuku hradí Kraj Vysočina ze svého rozpočtu.

V minulém školním roce, který byl poznamenaný onemocněním covid-19, prošlo výukou první pomoci 6558 žáků, v průměru jich však bývá lektorováno zhruba devět tisíc. Výuku první pomoci měli ve své režii odborně vyškolení lektoři Českého červeného kříže a také studenti a pedagogové vyšších odborných zdravotnických škol v Kraji Vysočina.

„Zatímco děti v sedmých ročnících základních škol se učí komunikovat s dispečinkem, používat při poskytování první pomoci materiál v lékárničce a dále nacvičují první pomoc při poranění teplem nebo chladem, jejich starší kamarádi ve druhých ročnících středních škol už se učí postupy správného chování při účasti u dopravních nehod, postupy při neštěstích jako jsou požáry, evakuace a povodně nebo projdou školením práce s defibrilátorem,“ popisuje Renata Vítková z krajského odboru zdravotnictví.

Důležité je umět rychle a účinně zasáhnout 

Závěrečný tříhodinový vyučovací blok pravidelně zajišťují záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina s výjezdovým vozidlem a doplňuje je profesionální pracovník z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, který informuje o fungování integrovaného záchranného systému. Za uplynulých šestnáct ročníků projektu První pomoc do škol bylo na Vysočině proškoleno už více než 127,5 tisíce žáků.

„Každý z nás se může v životě dostat do situace, kdy bude muset poskytnout nezbytnou pomoc pro záchranu lidského života. Ve chvílích, kdy jde o vteřiny, je nutné umět rychle, ale zároveň účinně zasáhnout. Proškolení v první pomoci v průběhu školního roku poskytne mladým lidem ucelenou přípravu, jak se správně zachovat v krizových situacích,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Na výchovu dětí v první pomoci byly v roce 2020 v krajském rozpočtu vyčleněny dva miliony korun, vyúčtována byla zhruba polovina této částky.

„S ohledem na příznivý efekt této edukační aktivity byl členy Rady Kraje Vysočina schválen rozsah i obsah výuky ve školním roce 2020/2021 s garantovanou podporou až dva miliony korun,“ doplnila Vítková.

Ohodnoť článek

Štítky první pomoc, kurz, vzdělání, školení, záchrana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.