<

Aktuálně

Vysočinu zasáhla zima. Řidiči na sněhu nezvládají smyky, nehody přibývají více...

Jsem strašně naštvaná, zlobila se Anna Abramchuk z Jihlavy po projevu Okamury více...

Řidič dostal smyk při předjíždění. S autem pak porazil sloup elektrického vedení více...

Neplatí nájem, nemají smlouvu, ale cizí byt v Jihlavě dlužníci neopustili více...

Zastávku v Lukově pravděpodobně už zase poničila pyrotechnika. Policisté případ řeší více...

Opustili nás v roce 2025: Oblíbení učitelé, kněz, komunální politici, sportovci i hasič

Autoři | Foto Koláž Drbny

Rok 2025, který je již minulostí, přinesl kromě řady veselých událostí také řadu úmrtí známých osobností spjatých s Krajem Vysočina. Pojďme si krátce připomenout ty, se kterými jsme se v uplynulých týdnech a měsících museli navždy rozloučit.

Duben 2025

V dubnu zemřely hned dvě osobnosti. Tou první byl architekt Zdeněk Gryc, který v krajském městě Vysočiny zanechal výraznou stopu, a to hned na několik místech. Mimo jiné bylo podle jeho návrhu vybudováno největší sídliště - Březinovy sady. Gryc zemřel 8. dubna, poslední rozloučení proběhlo v rodinném kruhu. 

Zemřel architekt Zdeněk Gryc, autor sídliště Březinky i Kremlu

Výraznou stopu za sebou v krajském městě Vysočiny zanechal architekt Zdeněk Gryc, který se narodil v roce 1934 v Brně, od roku 1958 však působil v Jihlavě, kde mezi jeho díla patří několik sídlišť včetně toho největšího, Březinových Sadů.

Ta nejsmutnější zpráva přišla v dubnu i z třešťské základní umělecké školy. Její bývalá ředitelka Lenka Meister prohrála svůj dlouhý a statečný boj s těžkou nemocí. Informaci zveřejnila ZUŠ Třešť v pátek 11. dubna večer na sociálních sítích. Lenka Meister, která rovněž učila hru na akordeon, skončila v pozici ředitelky na podzim 2024. V komentářích na ní vzpomínali bývalí žáci i kolegové. Poslední rozloučení se konalo  v sále milované ZUŠ Třešť ve čtvrtek 17. dubna v 11 hodin dopoledne.

V Třešti truchlí žáci, učitelé i vedení města. Zemřela bývalá ředitelka ZUŠ Lenka Meister

Smutná zpráva přišla ze Základní umělecké školy v Třešti. Bývalá ředitelka Lenka Meister prohrála svůj dlouhý a statečný boj s těžkou nemocí.

Květen 2025

Hned o třech úmrtích jsme naše čtenáře informovali v květnu. Ve věku 75 let zemřel 19. května jeden z významných jihlavských politiků polistopadové éry František Zelníček. Ten byl naposledy náměstkem primátora v letech 2010 až 2014. Poslední rozloučení s tímto komunálním politikem se konalo ve čtvrtek 22. května v kapli na Ústředním hřbitově v Jihlavě. 

Zemřel bývalý náměstek primátora František Zelníček

Po dlouhé těžké zemřel ve věku 75 let jeden z významných jihlavských politiků polistopadové éry. František Zelníček byl naposledy náměstkem primátora v letech 2010 až 2014.

Následkům nemoci ve věku 84 let podlehl František Suk, dlouholetý pedagog a ředitel na středních školách na Jihlavsku. Působil mimo jiné na učňovské škole v Jihlavě a Polné, od roku 1982 vedl jihlavské obchodní učiliště. Poslední rozloučení s Františkem Sukem proběhlo v kapli Ústředního hřbitova v Jihlavě v pátek 23. května v 9:30. 

Zemřel František Suk, dlouholetý učitel a ředitel středních škol na Jihlavsku

Následkům nemoci ve věku 84 let podlehl František Suk, dlouholetý pedagog a ředitel na středních školách na Jihlavsku. Působil mimo jiné na učňovské škole v Jihlavě a Polné, od roku 1982 vedl jihlavské obchodní učiliště.

Smutnou zprávu na konci loňského května přineslo i jihlavské Horácké divadlo. Ve věku 89 let zemřel Karel Brynda, dlouholetý režisér Horáckého divadla. V pasáži divadla bylo umístěno pietní místo, kam mohli lidé květinu nebo nějakou vzpomínku. 

Zemřel bývalý divadelní režisér Brynda. Noblesa, vděk, humor, vzpomínají kolegyně

Jihlavské Horácké divadlo přineslo smutnou zprávu. Ve věku 89 let zemřel Karel Brynda, dlouholetý režisér Horáckého divadla. V pasáži divadla je nyní umístěno pietní místo, kam mohou lidé přinést květinu či nějakou vzpomínku.

Červen 2025

Ve věku 74 let zemřel kněz Josef Večeřa, který byl v posledních dvou letech výpomocným duchovním v Křižanově na Žďársku. Lidé na něj v komentářích na Facebooku vzpomínají jako na tichého, skromného a laskavého Josífka. Poslední rozloučení s Josefem Večeřou proběhlo v úterý 24. června v křižanovském kostele.

V Křižanově zemřel kněz Josef Večeřa. Náš laskavý Josífek, vzpomínají lidé

Ve věku 74 let zemřel kněz Josef Večeřa, který byl v posledních dvou letech výpomocným duchovním v Křižanově na Žďársku. Lidé na něj vzpomínají jako na tichého, skromného a laskavého Josífka. Poslední rozloučení s Josefem Večeřou proběhne v úterý...

Září 2025

V devátém měsíci nás navždy opustili dva sportovci spjatí s Vysočinou. V pouhých 19 letech tragicky zahynul bialonista Jan Vaňha.  S biatlonem začal v Klecanech ve Středočeském kraji, poté se přesunul na Vysočinu, do Nového Města na Moravě. Devatenáctiletý sportovec měl nastoupit na Masarykovu univerzitu, na obor trenérství. Přesnou příčinu úmrtí Český biatlonový svaz blíže nespecifikoval. 

Český biatlonový svaz dnes po obědě informoval o úmrtí teprve devatenáctiletého Jana Vaňhy. S biatlonem začal v Klecanech ve Středočeském kraji, poté se přesunul na Vysočinu, do Nového Města na Moravě.

V sobotu 20. září zemřela jedna z největších legend Slavie Praha a celého českého a československého fotbalu. Jan Lála, který se narodil v Libické Lhotce na Havlíčkobrodsku, je mimo jiné držitelem stříbrné medaile z Mistrovství světa 1962. Jan Lála zemřel krátce poté, co 10. září oslavil 87. narozeniny. 

Zemřel Jan Lála, legenda československého fotbalu. Pocházel z Vysočiny

V sobotu 20. září zemřela jedna z největších legend Slavie Praha a celého českého a československého fotbalu. Jan Lála, který se narodil v Libické Lhotce na Havlíčkobrodsku, je mj. držitelem stříbrné medaile z Mistrovství světa 1962.

Listopad 2025

V polovině listopadu zemřel Jaroslav Nácovský, dlouholetý příslušník Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. „Po mnoha letech poctivé a oddané služby pokračoval ve své práci na naší hasičské stanici v Havlíčkově Brodě, kde působil jako zástupce velitele stanice,“ informovali členové JPO Havlíčkův Brod na sociálních sítích. Zasloužilý hasič, plukovník ve výslužbě, bývalý ředitel územního odboru Havlíčkův Brod a letitý velitel ledečských hasičů Jaroslav Nácovský zemřel v pátek 15. listopadu ve věku 76 let. 

Zemřel Jaroslav Nácovský, významná osobnost požární ochrany na Havlíčkobrodsku

S hlubokým zármutkem dnes informovali hasiči z Havlíčkova Brodu o úmrtí kolegy Jaroslava Nácovského, dlouholetého příslušníka Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Prosinec 2025

Úmrtí náš kraj bohužel neminula ani v prosinci. Navždy totiž odešly tři osobnosti. 8. prosince zemřel oblíbený učitel Vysoké školy polytechnické Jihlava Lubomír Vošta. Šlo o pedagoga matematiky a statistiky. „Mnoho studentů ho znalo z předmětů matematika, pravděpodobnost a statistika či statistické metody. Jeho přístup, kombinující odbornost, trpělivost a lidskost, pomohl desítkám studentů překonat obavy z náročných předmětů,“ uvedla škola na sociálních sítích. Kolegové i studenti si budou Lubomíra Voštu pamatovat jako skromného, spolehlivého a férového učitele, který dokázal motivovat a podporovat. 

Vysoká škola polytechnická Jihlava smutní. Zemřel oblíbený učitel

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás opustil náš kolega a vyučující matematiky Mgr. Lubomír Vošta, informovala v pondělí odpoledne Vysoká škola polytechnická Jihlava.

Smutná zpráva přišla o Zlaté neděli z radnice krajského města Vysočiny. Ve věku 81 let zemřela Daniela Brodská. Byla to první porevoluční starostka Jihlavy, evangelická farářka, signatářka Charty 77 a žena, která celý život spojovala víru, odvahu a službu druhým. Poslední rozloučení se uskutečnilo v pátek 27. prosince od 11 hodin v evangelickém kostele ve Dvoře Králové nad Labem.

Jihlava v slzách: zemřela první porevoluční starostka Daniela Brodská

Smutná zpráva přišla o Zlaté neděli z radnice krajského města Vysočiny. Ve věku 81 let zemřela Daniela Brodská. Byla to první porevoluční starostka Jihlavy, evangelická farářka, signatářka Charty 77 a žena, která celý život spojovala víru, odvahu a...

26. prosince ve věku 66 let zemřel dlouholetý ředitel jihlavské střední školy Dušan Hasoň. Tento oblíbený učitel ve škole působil od roku 2011. Pod oznámením na sociálních sítích se objevily desítky komentářů, v nichž lidé na Hasoně vzpomínají jako na skvělého učitele i člověka. „Byl to skvělý člověk, moc mě to mrzí! Sbohem pane řediteli," okomentovala Martina Bláhová. V podobném duchu na ředitele Dušana Hasoně vzpomíná Lukáš Bajer. „Upřimnou soustrast, pan ředitel chodil k nám do práce na oběd, strašně hodný ,milý a sympatický pán, vždycky jsem s ním prohodil pár slov a vždy dobře naladěný, profesionál ve svém oboru a skvělý človek,je mi to moc líto." 

Zemřel ředitel jihlavské školy Dušan Hasoň. Byl to skvělý člověk, vzpomínají lidé

Se smutnou zprávou přišla před několika hodinami jihlavská škola Trivis - SŠV a VOŠ Jihlava. Ve věku 66 let zemřel její dlouholetý ředitel Dušan Hasoň. Tento oblíbený učitel ve škole působil od roku 2011.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky úmrtí, vzpomínka, osobnost, 2025, Kraj Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.