Letos v polovině května tomu bylo již 40 let, co na jihlavském Masarykově náměstí stojí Prior. Zřejmě nejkontroverznější stavba ve městě. První obchody se lidem otevřely 19. května 1983. A dodnes řada lidí není spokojená s tím, jak budova vypadá a raději by měli náměstí bez Prioru. Jak jsou na tom čtenáři Jihlavské Drbny? To jsme zjišťovali v anketě, která na našem webu probíhala tři měsíce.
Do hlasování se zapojilo k dnešnímu poledni 1202 čtenářů. Anketní otázka zněla: Jak by se vám líbilo Masarykovo náměstí bez Prioru? Čtenáři vybírali ze tří odpovědí: 1. Náměstí bez Prioru by bylo určitě lepší , 2. Prior by mi chyběl, 3. Nevím, na to nedokážu odpovědět. 84 procent čtenářů (1015) vybralo první možnost, tedy že by měli jihlavské náměstí raději bez Prioru. Kontroverzní obchodní dům by chyběl 13 procentům (161) čtenářů. Třetí možnost, tedy neutrální postoj, mají dvě procenta (26) čtenářů. Z ankety tedy vyplývá jasný závěr – čtenáři Jihlavské Drbny by Masarykovo náměstí měli raději bez Prioru.
K budově, která sídlí na adrese Masarykovo náměstí 68, se často vyjadřují i uživatelé sociálních sítí. Většina zastává stejná názor, jaký vyplynul z naší ankety. Objevují se zde i tací, kteří mají Prior rádi. Jako třeba Radek Neckář: „Všichni tady pindáte, ale když se něco potřebuje, tak se to dá sehnat jedině v Prioru.“ Jihlavský Prior nevadí ani uživatelce Aleně Alík. „Tak proč tam všichni chodí? Mně Prior nijak nevadí, lepší než City park, co rezne, nebo jiné. Vždy když se vytáhne téma Prioru, tak jde jen o odvedení pozornosti od jiných věcí!“
K tématu se vyjádřil třeba i Libor Pavlíček, ten hodnotí jeho vnější vzhled. „Hnusný je hlavně proto, že je zoufale zanedbaný a špinavý.“ „Ty bláho. Kdyby mi někdo řekl: „Tady máš palici, bourací kladivo a všechno, co potřebuješ, běž zlikvidovat Prior," tak to udělám úplně s radostí sám,“ napsal na Facebooku Luboš Vlasák. Okolí Prioru negativně hodnotí i Radim Nováček. „Prior a ty stánky před ním, to je brutální humus.“
K budově jihlavského Prioru se v roce 2020 kriticky vyjádřil také herec a ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Jak sdělil v rozhovoru pro jihlavský městský zpravodaj Ježkovy oči, obchodní dům ho otrávil a podle něj vypadá na krásném jihlavském náměstí jako brambora ve šperkovnici. Zároveň se ptal, za kolik by bylo možné Prior koupit a že jej pak nechá zbourat.
Pátek, 19. května 2023, 14:40
Zřejmě nejkontroverznější stavba v Jihlavě Prior, jenž stojí ve středu Masarykova náměstí, dnes slaví výročí. Tento obchodní dům sortiment zákazníkům nabízí již 40 let. První obchody se lidem otevřely 19. května 1983. Proč je tato stavba tak...
Pojďme se nyní ještě podívat na úplný začátek, tedy do roku 1978, kdy byla zahájena stavba tohoto obchodního domu, který dnes nese název Obchodní dům Jihlava. Lidé v Jihlavě mu stejně ale neřeknou jinak než Prior.
Dům s adresou Masarykovo náměstí 68 byl stavěn mezi lety 1978 – 1983. Autorem projektu je Zdeněk Sklepek. A vystavěn byl na místě, kde předtím stál komplex několika měšťanských domů stojících vedle sebe, takzvaný Krecl nebo také Špalíček. A právě to je ten hlavní důvod, proč místní obyvatelé, ale i politici a přední architekti zastávají názor, že obchodní dům Prior s ohledem na historii značně poškozuje vzhled celého náměstí.
Před 15 lety strana ČSSD dokonce žádala úplné zbourání tohoto domu. Návrhy na zbourání domu doplněné představami rekonstrukce původního Kreclu, třeba po vzoru Drážďan, se často objevují. Většinou však naráží na majitele, kterým není město Jihlava, ale společnost Le Cygne Sportif.
Jihlavská radnice už několik let pracuje na rozsáhlé revitalizace Masarykova náměstí, ta by se měla realizovat v několika fázích. Změny se částečně dotknou také Prioru. „V rámci příprav revitalizace náměstí jednáme o úpravách nájezdových ramp a okolí Prioru, co se týká revitalizace samotné budovy, tak nemáme žádné informace, že by se k tomu firma chystala,“ zodpověděl již dříve na dotaz Jihlavské Drbny Radovan Daněk, mluvčí města Jihlavy.
V roce 2018 se obchodním domem na jihlavském náměstí zabývali třeba i studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jak přiblížil Daněk, šlo pouze o studentské úvahy a ideové studie, které by byly prakticky realizovatelné pouze v případě, kdyby se budova Prioru zbourala nebo by došlo na její zásadní přestavbu. „Ale nic z toho se podle našich informací nechystá. Možná poslouží teoretické úvahy studentů majiteli budovy jako inspirace, jak by mohl obchodní dům vypadat, jde o soukromý majetek firmy, do kterého město nemůže investovat,“ doplnil Daněk k pět let starým studiím.
Majitelem jihlavského Prioru je pražská společnost Le Cygne sportif groupe, a.s. Jak zjistila redakce Drbny, na květnové 40. výročí obchodního domu firma neplánovala žádné oslavy. „Na výročí neplánujeme žádné oslavy nebo připomínky, neboť 40 let existence domu není jak 40 let života lidského. Sto let by u domu bylo jistě zajímavějších,“ sdělil redakci v polovině letošního května ředitel společnosti Le Cygne sportif groupe Jan Hamáček.
Obchodní dům v současné době nedisponuje žádnými významnými volnými prostory, protože jak řekl Hamáček, většina provozovatelů má dlouhodobé smlouvy a ty je třeba respektovat.
Zákazníci jihlavského Prioru mohou vybírat z osvědčených značek – Albert, Drogerie teta, McDonald's, NKD, Prior ČR. „Tyto známé značky doplňují zajímavé obchůdky, jmenovat lze třeba zlatnictví, trafiku, upomínkové předměty, kadeřnictví. Dále má v domě zázemí regionální redakce TV Nova, všichni mobilní operátoři a další poskytovatelé síťových služeb. Na plášti budovy se pak prezentují různé subjekty. Před domem poskytujeme prostory řadě místních obchodníků nebo farmářům,“ popsal Jan Hamáček aktuální stav.
Zejména mezi lidmi na sociálních sítích se poslední dobou objevuje názor, že se Masarykovo náměstí postupně „vylidňuje“, řada podniků, třeba restaurace či kavárny, má i v důsledku covidové pandemie existenční problémy.
Některé se již uzavřely, to platí i pro provozovatele obchodů. Případně se prodejci z náměstí přemisťují do velkých obchodních center – do Cityparku či Aventinu v Pelhřimovské ulici. Jak se toto dotýká nájemníků v Prioru? „Náš obchodní dům je nyní obsazen. Že se některé provozy na náměstí zavírají, není nic překvapivého. V Jihlavě je lidí stále stejně, kupní síla obyvatel raketově nestoupá, tak se musí obchodníci a poskytovatelé o tyto podělit. Důležité je, aby veřejný prostor lidi lákal,“ myslí si Jan Hamáček a doplnil, že se jeho společnosti daří komunikovat s jihlavskou radnicí. „Komunikujeme, dohadujeme podmínky. Jde spíše o to, zda se podaří městu záměr dotáhnout do konce a revitalizaci náměstí provést. Jak jsem však již řekl. Prostor musí obyvatele lákat. Nabídkou, čistotou, pořádkem, bezpečností,“ zamyslel se závěrem majitel jihlavského obchodního domu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.