Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Demolice zimního stadionu má začít letos v létě, chybějící peníze na stavbu arény najde město v úvěrech a přebytku hospodaření

Začátkem letošního léta by se mohl bourat jihlavský zimní stadion. Ustoupí stavbě Horácké multifunkční arény, která má stát 1,9 miliardy korun. Zdroje financování musí v polovině února schválit zastupitelstvo, počítá se s navýšením úvěru města nebo využití jeho disponibilního zůstatku.

„Myslíme si, že v tuto chvíli je město ekonomicky připraveno Horáckou multifunkční arénu postavit. Může zhodnotit potenciál, který Jihlava má," uvedl na středeční mimořádné konferenci primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS). Doplnil též, že tato stavba nezastaví ani další strategické investice, které Jihlava připravuje. „Provoz města by to nemělo nijak ohrozit, nejdeme na hranu,“ ujistil.

Jihlavští zastupitelé schválili vyšší úvěr, i kvůli Horácké aréně. Už nás tlačí čas, říká primátor Ryška

Jihlavští zastupitelé na svém dnešním zasedání, které bylo posledním v tomto roce, mimo jiné řešili další dlouhodobý úvěr ve výši 300 milionů korun. Podle náměstka primátora Jiřího Pokorného (ANO) tento úvěr město potřebuje, a to kvůli...

Většinu nákladů na arénu by chtěla Jihlava pokrýt úvěry a z dotací od kraje a Národní sportovní agentury. Na původně kalkulovanou částku 1,4 miliardy korun měla radnice připraven úvěr 600 milionů korun, 500 milionů má poskytnout Kraj Vysočina a 300 milionů Národní sportovní agentura. Když se v červenci 2022 zveřejnilo pět cenových nabídek, i na tu nejlevnější (1,9 miliardy korun), se nedostávalo půl miliardy korun.

Za účelem dofinancování tohoto rozdílu bude na únorovém zasedání jihlavským zastupitelům předložen návrh na pokrytí 300 milionů korun dalšími úvěry města a uvolnění 200 milionů korun z financí, které městu zůstaly z loňského hospodaření. Celková roční splátka úvěrů by na 15leté splatnosti by se měla pohybovat v rozmezí 60 až 70 milionů korun, v závislosti finálním úvěrovém rámci.

Aréna pomůže rozvoji města, stavíme ji na 50 až 60 let

„To je částka, kterou si můžeme bez problémů dovolit. Výstavbou arény se město nedostane do žádných ekonomických problémů,“ zdůraznil Ryška, který následně zmínil, že i v průběhu stavby bude možnost využít různých dotačních titulů.

Výběrové řízení na stavbu arény ještě není uzavřené. Pět cenových nabídek se pohybovalo v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun, jako o té nejvýhodnější mluví vedení města dlouhodobě o nabídce s nejnižší cenou. Hodnotící komise by se podle primátora měla sejít v únoru, rada města by pak mohla vybrat dodavatele počátkem března. Pokud se proti rozhodnutí nikdo neodvolá, mohla by být podle primátora uzavřená smlouva se zhotovitelem stavby ve stejném měsíci.

Na pomezí června a července by měla začít demolice stávajícího objektu, nová Horácká multifunkční aréna by potom měla stát v září 2025. „Arénu stavíme na 50 až 60 let a věříme, že pomůže rozvoji města. Kdybychom ji nestavěli, byli bychom jediným krajským městem v republice, které obdobnou stavbu nemá,“ říká jihlavský primátor.

Nová aréna nebude sloužit jenom sportu. Z kulturně společenských a komerčních akcí bude možné arénu využít pro koncerty, divadlo, taneční soutěže, výstavy, kongresy, módní přehlídky, kino, apod. Kapacitu pro jednotlivé akce je možné variabilně upravovat a aréna umožní využití od menších akcí pro 500 diváků, přes standardní konfiguraci 5 750 diváků s volnou centrální sportovní plochou až po akce kulturní s kapacitou až pro 7 500 diváků.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky ČR, stavby, sporty, správa, Jihlava, FOTO, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.