pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Davidova hvězda jako symbol nesouhlasu s očkováním? Nepochopitelné, shodují se politici i židovská obec

„Netestovaný“ nebo „Neočkovaný“. Na tom, že se těmito nápisy označili účastníci pochodu proti vládním opatřením a očkování, by nebylo asi nic zvláštního, kdyby se zároveň nepřipodobnili k židům za druhé světové války. Zmíněné nápisy totiž umístili do žluté hvězdy, která nápadně připomíná tu, kterou byli označováni právě židé. Kritiky se za to dočkali nejen od židovské obce, ale také od politiků.

Na páteční pochod v centru Prahy dorazil skromný počet účastníků. Pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí se sešlo několik desítek nespokojených občanů hned z několika důvodů. Někteří požadovali demisi české a slovenské vlády, jiní naopak vyjádřili soustrast a nespokojenost s vyšetřováním smrti bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Část demonstrantů pak vyjádřila podporu končícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Řadu účastníků pochodu pak spojovala žlutá hvězda připnutá na hrudi. Právě připodobnění k židům za druhé světové války vyvolalo vlnu nevole nejen na sociálních sítích.

„Federace židovských obcí odsuzuje exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí. Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevů uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí. Děkujeme všem, kteří veřejně tyto projevy odsoudili během dnešního šabatu,“ řekl v sobotu redakci Drbny předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.

Pro ostrá slova nešel daleko kontroverzní politik ODS a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Ten na svém Twitteru okomentoval fotografie z demonstrace následujícími slovy: „Bože, to jsou debilové. Je fuk proč/co „ušlechtilého“ je vede k domněnce, že je to na místě. Prostě zleva nahoře jdu, jo? Krypl, krypl, ubožačka, ubožačka... Dál.“

Podobnou formu vyjádření nesouhlasu s vládními opatřeními a očkováním odsoudila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nechápu, co se honí hlavou člověka, který si na demonstraci připne Davidovu hvězdu. Do Auschwitz-Birkenau jsem vzala o 13 let mladší sestru, abych jí ukázala, kam až může vést lidská nenávist. Tihle “hrdinové” by tam měli povinně a komu to na tom místě nedojde, tomu není pomoci,“ napsala.

Pochopení pro gesto účastníků nemá ani senátor a diplomat Pavel Fischer. „Marně přemýšlím nad myšlenkovými pochody těch, kteří si včera jako občané svobodné země dokázali tuto hvězdu s nápisem “neočkovaný” připnout na kabát a beze studu vyjít do ulic. Cítí se tito lidé pronásledováni a utlačováni podobně jako Židé? Opravdu je vakcína proti nemoci srovnatelná s holocaustem?“

Akce byla už několikátou demonstrací v řadě, která kritizuje vládní opatření proti koronaviru a požaduje jejich zrušení. Průvod vyšel v pátek z Václavského náměstí kolem 15:30, vedl ho kočár tažený koňmi. Na Malou Stranu demonstrující, kteří nesli české a americké vlajky, došli přes Staroměstské náměstí a Karlův most.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Twitter.com/Axl33k (Adam Hříbal)

Štítky Praha, pochod, demonstrace, Davidova hvězda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Luděk Matouš

Vubec nechápu že demonstraci nikdo nerozehnal porušovalo se tam vše-a židovská hvězda vrchol neucty,poslal bych je na měsíc do podmínek co měli židé

úterý, 12. ledna 2021, 11:03

Jakub Fox

Hlavně že vy, co tady píšete tento článek - který mimo jiné považuji za desinformační, tady zmiňujete Řeporyjské zfetované prase, hanba vám !!!

neděle, 10. ledna 2021, 12:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.