neděle 29. listopadu 2020 Zina

VIDEO: Jihlava zavzpomíná na rok 1989. Městem z amplionů zazní Modlitba pro Martu

V úterý bude u příležitosti státního svátku 17. listopadu v 17:15 z amplionů krizového řízení mimořádně slyšet píseň Motlitba pro Martu od Marty Kubišové. Město Jihlava se tak připojí k iniciativě spolku „Díky, že můžem".

Celorepublikový organizátor akce, spolek Díky, že můžem, již sedmým rokem pořádá oslavy Korzo Národní 17. listopadu na Národní třídě v Praze.

Spolek se skládá ze studentů a mladých lidí, kterým život ve svobodě a demokracii nepřipadá jako samozřejmost, a proto chtějí tyto hodnoty a principy připomínat a dále na nich stavět.

Město Jihlava se zapojí do oslav státního svátku přehráním ikonické písně Modlitby pro Martu v městském systému amplionů. „Rádi bychom tak navázali na obdobný počin z minulého roku, kdy píseň zazněla současně na téměř 50 komerčních i nekomerčních rádiových stanicích. Letos na jaře v první vlně nemoci covid-19 jsme se připojili k iniciativě veřejnoprávních médií, Českého rozhlasu a České televize, a z našich amplionů zněla píseň Není Nutno Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře," vysvětlil mluvčí města Radovan Daněk.

Na sociálních sítích města se v úterý 17. listopadu objeví také anketa s nejvyššími představiteli Jihlavy, ve které každý samostatně řekne, co pro něj znamená 17. listopad. Vedení města souhlasí s myšlenkou spolku, že zejména v této nelehké situaci, ve které se vlivem další vlny pandemie covid-19 ocitáme, je důležité nezapomínat na události související se 17. listopadem 1939 i 1989, zejména pro jejich význam a symboliku.

„Hledali jsme proto cestu, jak lidem umožnit tento den uctít a oslavit a především předat dětem a mladé generaci odkazy, které s tím souvisejí. Třeba právě zvuk amplionů se známou písní přiměje rodiče vysvětlit dětem, co to vlastně slavíme za svátek. Pojďme mluvit s dětmi o tom, co je opravdu důležité, pojďme zavzpomínat na tu dobu a pojďme si říct, že pravda a láska a také vztah k vlasti a k občanství jsou hodnoty, které je potřeba udržovat. Je potřeba o nich s dětmi mluvit a je potřeba o nich mluvit jako o základu naší společnosti. Pokud o tyto hodnoty budeme pečovat, tak nám bude dobře,“ myslí si primátorka Jihlavy Karolína Koubová. 

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy, Youtube.com

Štítky 17. listopad, svátek, Marta Kubišová, Modlitba pro Martu, amplion, 1989

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.