Dnes, 19:24
Třešť na Jihlavsku včera a ještě i dnes po třiadvacáté pořádala akci zvanou Dřevořezání. Svůj um lidem během dvou víkendových dní předvedlo na 60 řezbářů. Mezi vystavenými betlémy nešlo přehlédnout dřevěný pohyblivý betlém, jehož autorem je Marek Pazderka, který pochází z Malíče u Litoměřic.
„Je to můj první pohyblivý betlém. Pracoval jsem na něm dva roky,“ řekl redakci Drbny Marek Pazderka s dlátkem v ruce. S vyřezáváním ze dřeva začal před 14 lety, a to velkými sochami. „Vyřezával jsem je motorovou pilou. Ale protože mám malinkou dílnu v podkroví, tak jsem sochy musel zmenšovat a zmenšovat, až jsem začal vyřezávat betlémové figurky,“ vrátil se zpět do roku 2011.
Sobota, 5. července 2025, 19:40
Do Třeště se znovu po roce sjeli řezbáři. Dnes a ještě i zítra se tam koná již 23. ročník tradičního Dřevořezání. Akci dnes přálo i příjemné letní počasí. Jak Drbně řekla místostarostka města Eva Požárová (Nestraníci), letos do Třeště přijelo...
Statické figurky se mu nelíbily, tak si řekl, že je zkusí rozpohybovat. „Pokusem a omylem jsem se snažil vytvořit něco pohyblivého,“ sdělil Pazderka.
Svůj pohyblivý betlém, který má 25 postav a dva vyřezané stromy, vystavil poprvé letos v Ořechu v Muzeu Vánoc, a jak tvrdí, mělo to obrovský úspěch. A teď dostal nabídku, aby svůj betlém ukázal i tady v Třešti. „A kamarád mi řekl, abych betlém otevřel, původně jsem ho měl zakrytý. To, že je vidět, jak betlém pracuje, je na tom to nejzajímavější,“ řekl autor pohyblivého betléma.
Atmosféru na Dřevořezání si v sobotu velmi pochvaloval. „Doufám, že v Třešti nejsem naposledy. Reakce lidí tady jsou neuvěřitelné, já jsem úplně nadšený. Je to moje první velká akce a ohlasy jsou neskutečný,“ usmíval se sympatický řezbář. Dokonce vyřezal i sám sebe, protože součástí betléma je i postava řezbáře s kulatými brýlemi, na kterého přes okno kouká syn. „To jste asi poznala, že jsem to já,“ dodal Pazderka s úsměvem s tím, že betlém by chtěl v budoucnu dále rozšiřovat.
Konkrétně by do něj dál rád přidal nějaká další řemesla.
„Rád bych ještě zmínil, že za to všechno může moje manželka, která mi před 14 lety darovala k výročí svatby první dlátka, a já jsem vůbec netušil, co s nimi mám dělat. A na chalupě jsem našel kus klacku, a říkal jsem si, že do toho něco vytluču.“
Během dvou let, kdy na pohyblivém betlému pracovat, ho nejvíc „potrápil“ strom, jabloň. „A nejvíc pyšný jsem na zpívajícího anděla,“ prozradil řezbář z Malíče.
Postavy v jeho betlémě jsou vyřezané z lipového dřeva. A i k tomuto se váže jeden pěkný příběh. „Přímo před svým domem na Malíči mám obrovskou starou lípu. Vše vyrábím z ořezů z této lípy,“ pověděl řezbář na otázku, kde bere potřebný materiál.
Řezbáři, kteří byli o tomto víkendu na třešťském Dřevořezání, dostali za úkol, jako každý rok, vyřezat dvanácticentimetrovou figurku, která pak bude součástí společného betléma. Ten je vystavený v Schumpeterově domě. Marek Pazderka během našeho povídání pracoval na postavě muže se sekyrkou, který štípe dřevo.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám