středa 6. července 2022 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Další rekonstrukcí ovlivněná sezona začne zámku v Telči v úterý. Provoz zajistí sedm průvodců

Po dvou týdnech úklidu je na návštěvnickou sezonu připravená jediná přístupná prohlídková trasa zámku v Telči na Jihlavsku. Jeho chod už druhou sezonu omezuje rozsáhlá rekonstrukce. Kvůli ní bude letošní sezona opět výrazně kratší. Začne v úterý a potrvá do konce srpna, otevřeno bude denně kromě pondělí. Od jara příštího roku ale budou některé části zámku přístupné celoročně, hlavně zámecké muzeum, do kterého už se začal instalovat renovovaný mobiliář, řekl kastelán zámku Bohumil Norek.

Provoz přes hlavní sezonu zajistí zámek sedmi průvodci, čtyři z nich budou brigádníci. Návštěvníky vezmou na jedinou rekonstrukcí nedotčenou trasu, kterou je byt posledních majitelů Podstatských z Lichtenštejna. „Trasa už je pro návštěvníky připravená, chybí jen doplnit květinovou výzdobu," řekla za správu zámku Lucie Norková. Na každou z prohlídek může podle ní jít nejvýše 25 lidí, za hodinu mohou bytem projít čtyři skupiny návštěvníků.

Na výletě do podzemí v Telči. Za čerty, Mona Lisou a zaslouženým pokladem

Pohádková Telč od letošního července návštěvníkům nabízí další atrakci, kterou je možno ve městě navštívit. Řeč je o další zpřístupněné části městského podzemí. Úpravy dalších podzemních prostor na historickém náměstí Zachariáše z Hradce se ve...

Byt majitelů býval kdysi chodbou v arkádách propojený s pokoji pro hosty. Chodba zanikla a z pokojů hostů je zámecké muzeum. Exponáty v něm budou ukazovat na vývoj města a zámku. Hned v úvodu bude umístěný model Telče. Jeden ze sálu získal díky průzkumu původní výmalbu imitující jemně proužkovanou tapetu se zvířecím dekorem.

Zpívající hasič z Telče má na kontě sedmý klip. Tato píseň bude zvedat lidi ze židlí, myslí si Jurič Pařil

Je to dva týdny, co spatřil světlo světa nový klip zpívajícího hasiče z Telče Juriče Pařila. Nová píseň, kterou Jurič složil na konci roku 2021, se jmenuje Nech mě jít. Hudební klip, celkově již sedmý, se natáčel v Bohuslavicích nedaleko...

Omezení návštěvnické sezony souvisí s postupem prací na kompletní renovaci zámku. Po ní by se nepatrného zásahu měl dočkat i byt zámeckých majitelů. Díky instalaci topení v něm budou zjara a na podzim prohlídky příjemnější.

Nyní řemeslníci pracují v zámecké kapli, na zámecké zahradě nebo na novém návštěvnickém centru, které bude přístupné z vnitřního nádvoří. Renesanční štít otočený do zahrady bude po rekonstrukci zdobit erb Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna.

V Telči končí opravy radnice. Veřejnost se podívá do klenutého sklepa, kde budou muzejní exponáty

V Telči na Jihlavsku dokončuje stavební firma pro město rekonstrukci budovy radnice na historickém náměstí Zachariáše z Hradce. Pracovníci městského úřadu se tam budou postupně vracet od března do května. V přízemí bude opět informační centrum,...

Obnova zámku začala v únoru 2020. Stavební část bude podle kastelána Bohumila Norka stát do 150 milionů korun, další desítky milionů jsou potřeba na rozsáhlé restaurátorské práce. Obnovit se mimo jiné podařilo renesanční výmalbu výklenků arkád zámecké zahrady. Dochovala se v deseti ze 14 polí jižní strany. Čtyři z nich byly zazděné, když v zámku po druhé světové válce fungovala mateřská škola.

Telč letos postaví cyklostezku do Volevčic a připraví parcely pro nové domy. Budování sítí začne již brzy

Radnice v Telči na Jihlavsku postaví do konce září 1,5 kilometru dlouhou cyklostezku do Volevčic. Během letoška připraví nové parcely pro rodinné domy v lokalitě Dačická a dokončí opravy budovy bývalého domova důchodců, v níž vzniknou nové...

Zámek, který je součástí historického centra Telče zapsaného v seznamu UNESCO, patří mezi nejvyhledávanější památky Vysočiny. Před začátkem oprav v roce 2019 podle Národního památkového ústavu jeho expozicemi prošlo přes 70 tisíc turistů. V posledních dvou letech poznamenaných i epidemií koronaviru se roční návštěvnost pohybovala okolo 20 tisíc lidí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto kudyznudy.cz

Štítky ČR, památky, Telč, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.