Počasí dnes23 °C, zítra28 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Výročí jihlavského Prioru. V roce 1983 sem přišli nakoupit vůbec první zákazníci

19. květen 1983. To byl velký den pro všechny Jihlavany, kteří rádi nakupují. Své první zákazníky tehdy přivítal obchodní dům Prior. Stavba, která je dominantou Masarykova náměstí a která je už řadu let zároveň budovou velmi kontroverzní. Otázkou je, proč tomu tak je, ačkoliv během prvních let neměla v sousedních okresech konkurenci?

Nejdříve se pojďme podívat na úplný začátek, tedy do roku 1978, kdy byla zahájena stavba tohoto obchodního domu, který dnes nese název Obchodní dům Jihlava. Lidé v Jihlavě mu stejně ale neřeknou jinak než Prior.

Dům s adresou Masarykovo náměstí 68 byl stavěn mezi lety 1978 – 1983. Autorem projektu je Zdeněk Sklepek. A vystavěn byl na místě, kde předtím stál komplex několika měšťanských domů stojících vedle sebe, takzvaný Krecl nebo také Špalíček. A právě to je ten hlavní důvod, proč místní obyvatelé, ale i politici a přední architekti zastávají názor, že obchodní dům Prior s ohledem na historii značně poškozuje vzhled celého náměstí.

Jihlavské Masarykovo náměstí by bylo hezčí bez Prioru, ukázala anketa mezi čtenáři Jihlavské Drbny

Letos v polovině května tomu bylo již 40 let, co na jihlavském Masarykově náměstí stojí Prior. Zřejmě nejkontroverznější stavba ve městě. První obchody se lidem otevřely 19. května 1983. A dodnes řada lidí není spokojená s tím, jak budova vypadá...

Před 16 lety strana ČSSD dokonce žádala úplné zbourání tohoto domu. Návrhy na zbourání domu doplněné představami rekonstrukce původního Kreclu, třeba po vzoru Drážďan, se často objevují. Většinou však naráží na majitele, kterým není město Jihlava, ale společnost Le Cygne Sportif.

„Brambora ve šperkovnici." 

K budově jihlavského Prioru se v roce 2020 kriticky vyjádřil také herec a ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Jak sdělil v rozhovoru pro jihlavský městský zpravodaj Ježkovy oči, obchodní dům ho otrávil a podle něj vypadá na krásném jihlavském náměstí jako brambora ve šperkovnici. Zároveň se ptal, za kolik by bylo možné Prior koupit a že jej pak nechá zbourat.

Do podzemních prostor obchodního domu vedou dvě zásobovací rampy, které svými zářezy narušují náměstí, v podzemí se nacházejí rozsáhlé sklady a parkoviště vytvořené jako bunkry.

Právě jihlavská radnice už několik let pracuje na rozsáhlé revitalizace Masarykova náměstí, ta by se měla realizovat v několika fázích. Změny se částečně dotknou také Prioru. „V rámci příprav revitalizace náměstí jednáme o úpravách nájezdových ramp a okolí Prioru, co se týká revitalizace samotné budovy, tak nemáme žádné informace, že by se k tomu firma chystala,“ řekl již dříve na dotaz Jihlavské Drbny Radovan Daněk, mluvčí města Jihlavy.

V roce 2018 se obchodním domem na jihlavském náměstí zabývali třeba i studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jak přiblížil Daněk, šlo pouze o studentské úvahy a ideové studie, které by byly prakticky realizovatelné pouze v případě, kdyby se budova Prioru zbourala nebo by došlo na její zásadní přestavbu

V prosinci 2023 jihlavská radnice informovala o tom, že vedení města má za sebou několik jednání se zástupci Obchodního domu Jihlava. A vypadá to, že obě strany dospěly k oboustranné spokojenosti. 

Jednání města s Priorem 

„Podařilo se nám při jednání se zástupci Prioru, řekl bych, odblokovat takovou patovou situaci ohledně možných kompenzací, které by mohly být pro Prior, a dohodli jsme se na tom, že jak si Prior představoval, tak to pro nás není možné. Takže potom byla dohoda na tom, že půjdeme jiným směrem. Řekli jsme si, co město může, a co nemůže, a shodli jsme se na řešení. V tuto chvíli vše řeší právníci obou stran a dolaďují smlouvu,“ sdělil vloni v prosinci primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS) s tím, že zmíněné kompenzace se týkají omezení, jež budou souviset s dlouhodobou revitalizací jihlavského Masarykova náměstí.

Radnice v Jihlavě se dohodla s Priorem. Modernizace náměstí chod obchodního domu neomezí

Jihlavská radnice má za sebou několik jednání se zástupci Obchodního domu Jihlava, kterému většina lidí v Jihlavě neřekne jinak než Prior. A nyní to vypadá, že obě strany dospěly k oboustranné spokojenosti.

Jak již zaznělo, majitelem jihlavského Prioru je pražská společnost Le Cygne sportif groupe, a.s. Jak před nedávnem zjistila redakce Drbny, obchodní dům v současné době nedisponuje žádnými významnými volnými prostory. „Většina provozovatelů má dlouhodobé smlouvy a ty je třeba respektovat," sdělil již dříve ředitel společnosti Le Cygne sportif groupe Jan Hamáček.

Zákazníci jihlavského Prioru mohou vybírat z osvědčených značek – Albert, Drogerie teta, McDonald's, NKD, Prior ČR.

„Tyto známé značky doplňují zajímavé obchůdky, jmenovat lze třeba zlatnictví, trafiku, upomínkové předměty, kadeřnictví. Dále má v domě zázemí regionální redakce TV Nova, všichni mobilní operátoři a další poskytovatelé síťových služeb," dodal Hamáček. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Dalibor Mašek | Zdroj jihlava.cz, wikipedia

Štítky výročí, stavba, budova, obchodní, dům, nákup, 1983, Prior, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výročí jihlavského Prioru. V roce 1983 sem přišli nakoupit vůbec první zákazníci | Jihlavsko | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.