sobota 11. července 2020 Olga

V tomto roce na silnicích Vysočiny vyhaslo už 17 životů. Přibylo opilých řidičů

Policisté na Vysočině řešili od začátku roku 2020 celkem 1676 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod snížil, a to o deset procent. Zarážející je počet obětí nehod od začátku roku – na silnicích Vysočiny vyhaslo celkem 17 lidských životů.

Přičemž 15 účastníků dopravních nehod zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě, další dva lidé vážným zraněním podlehli v nemocnici.

„Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet tragických dopravních nehod snížil. Loni zemřelo za pět měsíců na silnicích Vysočiny devatenáct osob - sedmnáct bezprostředně při nehodě a dvě osoby zemřely na následky ve zdravotnickém zařízení,“ vyčíslila Dana Čírtková, mluvčí policistů.

Celkem 25 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o jedenáct procent. Dalších 397 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až květen roku 2019 o sedmnáct procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 98 767 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 je o třináct procent nižší.

Skoro o třetinu víc opilých řidičů 

„V 61 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo a ve dvou případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně výrazně zvýšil, a to o sedmadvacet procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu,“ dodává další statistiku Čírtková.

Také proto se budou policisté ještě více věnovat pravidelným kontrolám, při kterých budou zjišťovat i to, zda řidiči nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Policisté se v letních měsících zaměří i na cyklisty a motorkáře.

Ze statistiky dopravní nehodovosti vyplývá, že se v našem kraji v letošním roce počet dopravních nehod snížil, a to o deset procent. Na snížení počtu dopravních nehod měl svůj vliv vyhlášený nouzový stav, se kterým také bezprostředně souvisel zákaz volného pohybu osob.

Ignorace dopravních značek 

„Když se podíváme na příčiny nehod, tak jednoznačně vede nepřiměřená rychlost v kombinaci se způsobem jízdy – tyto dvě příčiny stojí za 871 nehodami. Alarmující je také skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin nehod je nedání přednosti v jízdě (88 dopravních nehod), což představuje ignorování základních dopravních značek – Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě,“ doplňuje Dana Čírtková.

Řada řidičů také zbytečně riskuje, a to hlavně při předjíždění v zatáčkách, na horizontu nebo v zákazu předjíždění. „Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.  Při nesprávném předjíždění se od začátku roku stalo celkem 20 dopravních nehod,“ popisuje mluvčí policistů.

Celkem 682 dopravních nehod patří mezi nehody nezaviněné řidičem. Na nich se největší měrou podílejí střety s lesní zvěří – celkem 672 nehod, což představuje čtyřicetiprocentní podíl na celkové dopravní nehodovosti. Patnáct dopravních nehod má na svědomí technická závada na vozidle.

Úmrtí jednoho cyklisty 

Do statistik za prvních 5 měsíců tohoto roku se musí započítat také nehody cyklistů, od začátku roku jich bouralo celkem 37. Při těchto nehodách jeden cyklista zemřel, pět cyklistů se těžce zranilo, dalších 28 cyklistů se zranilo lehce a pouze tři cyklisté vyvázli z nehody bez zranění. „V pěti případech při šetření nehody policisté zjistili, že cyklista, který havaroval, byl v podnapilém stavu. Policisté při vyšetřování nehod cyklistů zjistili, že v několika případech havarovali cyklisté, kteří nepoužili při jízdě cyklistickou přilbu,“ říká k cyklistům policejní mluvčí.

Od začátku roku do konce května policie zadokumentovala dopravní nehody, při kterých mělo účast 30 motocyklistů. Jeden motorkář při nehodě zemřel, tři se při nehodě těžce zranili a 25 motocyklistů utrpělo při nehodě zranění. Pouze jeden člověk na motorce vyvázl z nehody bez zranění.

„Za prvních pět měsíců letošního roku policisté vyšetřovali 23 dopravních nehod, při kterých byl některým z účastníků chodec. Celkem 18 dopravních nehod se stalo ve dne a pět v nočních hodinách. Čtyři chodci při dopravní nehodě zemřeli, čtyři byli těžce zraněni a 16 dalších utrpělo lehké zranění,“ uzavírá pětiměsíční statistiku Dana Čírtková.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Foto čtenářka Jihlavské Drbny

Štítky nehoda, statistika, 2020, úmrtí, řidič, alkohol

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.