Počasí dnes-3,2 °C, zítra-3 °C
Úterý 21. ledna 2025  |  Svátek má Běla
Bez reklam

Mé odvolání považuji za protizákonné, říká bývalý ředitel jihlavské průmyslovky. Požádá soud o přezkoumání

Před několika dny přišlo hejtmanství s informací, že krajští radní odvolali ředitele Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava Lukáše Venkrbce. Ten stál v čele školy od 1. ledna 2023. K situaci se následně vyjádřil bývalý krajský radní Jan Břížďala (Piráti), který se za ředitele postavil. Na jeho komentář reagovalo hejtmanství spolu se školou. A dnes přišel s vyjádřením také samotný Lukáš Venkrbec.

Hejtman Martin Kukla (ANO) uvedl, že důvodem odvolání byly výsledky finanční kontroly zřizovatele. „Neplnil povinnosti vyplývající ze zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Jeho obhajoba nebyla dostatečná, proto došlo k odvolání,“ sdělil hejtman Martin Kukla. 

Šlo o kontrolu, jež zadalo ještě minulé vedení kraje. „V následujících týdnech vyhlásí rada kraje nové výběrové řízení. Do jmenování nového ředitele povede krajskou školu statutární zástupkyně Dana Kohárová,“ dodala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Ředitel úřadu Zdeněk Kadlec vyčíslil, že jde o pochybení minimálně v řádu desítek tisíc korun. „Nebylo prokázáno, že by došlo ke zneužití veřejných prostředků, ale nelze vyloučit ani opak,“ zmínil Zdeněk Kadlec.

„Politická čistka." 

K rozhodnutí krajské rady se vyjádřil bývalý radní pro školství Jan Břížďala. Ve svém prohlášení, jehož plné znění má redakce Jihlavské Drbny k dispozici, tvrdí, že odvolání Lukáše Venkrbce budí dojem politické čistky. „Za dobu svého působení na pozici krajského radního pro školství v období 2020-2024 jsem předsedal 26 konkursním komisím a do funkce uvedl 18 nových ředitelek a ředitelů škol a školských zařízení zřizovaných Krajem Vysočina. Za výběrem a jmenováním každého z nich si stojím,“ uvedl.

„Jmenování a odvolávání ředitelů škol je kompetence zřizovatele, který k takovému kroku může přistoupit, pakliže je to v daný moment v souladu se zákonem. Nejsem přesvědčený, že takové zákonné důvody existovaly v případně překvapivého odvolání Ing. Lukáše Venkrbce z pozice ředitele Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava,“ vysvětlil Jan Břížďala.

Dodal, že zmíněná kontrola, která byla zahájena ještě v minulém volebním období, proběhla na základě žádosti samotného ředitele školy. „Ten identifikoval ve škole procesy, s kterými nebyl v souladu, a chtěl požádat zřizovatelský odbor o metodickou podporu právě na základě zjištění, které by tato kontrola přinesla. Teze výsledků kontroly projednala na závěr předchozího volebního období ještě rada pod vedením hejtmana Vítězslav Schrek, zastupitel Kraje Vysočina, které jsem byl členem. Zjištění odpovídala předpokladům odvolaného ředitele Lukáše Venkrbce, kterému jsme dali podporu, aby na odstranění těchto pochybností pracoval.“

Den otevřených dveří bude 

Hejtman se k sitauci vrátil ve čtvrtek 5. prosince, kdy zdůraznil, že je největším zájmem zajištění stability školy a pokračování standardního bezproblémového provozu i výuky. Běžný provoz na škole změna v řízení nijak nenarušila, v sobotu 7. prosince se uskuteční plánovaný den otevřených dveří pro veřejnost. „Také další plánované akce a každodenní chod bude v souladu s nastaveným harmonogramem. Chci zaměstnance školy, žáky i rodiče ubezpečit, že Kraj Vysočina podporuje další rozvoj školy i chystané inovace, například od nového roku dojde ke změně vizuální identity školy a změní se i její název na Střední průmyslovou školu Jihlava,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast školství Pavel Franěk (ANO).

Střední škola průmyslová technická a automobilní Jihlava má tři pracoviště a vzdělává asi 1300 studentů. 

Redakce Jihlavské Drbny dnes obdržela i vyjádření dnes již bývalého ředitele Lukáše Venkrbce, který byl jmenován ředitelem 1. ledna 2023. „V prvním půlroce svého působení jsem věnoval pozornost především udržení chodu školy, a to proto, že jsem na ředitelský post nastoupil v průběhu školního roku. V následujícím školním roce 2023/2024 jsem se chtěl zaměřit již na rozvoj školy. Bohužel jsem však odhalil závažné problémy na dvou jejich pracovištích," uvedl Lukáš Venkrbec. 

Několik pochybení 

Na pracovištích Venkrbec narazil hned na několik pochybení, která začal řešit. Podle něj na pracovišti Školní neexistovala funkční evidence opravovaných vozidel, což se ukázalo jako dlouhodobě záměrně neřešený problém. „Toto zjištění mě vedlo k personální změně v týmu zástupců ředitele školy, jelikož školní pracoviště bylo dlouhodobě zneužíváno k servisování vozidel na základě externích objednávek bez jakékoliv platební dokumentace. Dalším závažným problémem byla nedohledatelná dokumentace, na základě které docházelo k vyplácení odměn vybraným zaměstnancům převážně na pracovišti Polenská," vyjmenoval odvolaný ředitel s tím, že se v souvislosti s těmito skutečnostmi obrátil na jaře 2024 na zřizovatele, tedy Kraj Vysočina, kterého požádal o součinnost.

Došli k dohodě, že bude zřízena kontrolní skupina, která provede kontrolu. „Její výsledek měl má podezření potvrdit a posloužit mi jako vhodný podklad pro přijetí nezbytných opatření. V říjnu 2024 byla s výsledky kontroly, které potvrdily má podezření, seznámena rada kraje a rozhodla se mi i udělit odměnu, kterou jsem vnímal jako motivaci k řešení odhalených nesrovnalostí," pokračuje Lukáš Venkrbec. 

„Hejtman mě cíleně ignoroval." 

Dodává, že v listopadu se dozvěděl o negativním vnímání školy ze strany nově zvolené rady kraje, obrátil se proto na nového hejtmana Martina Kuklu. „Pan hejtman na mé žádosti zásadně nereagoval, jako ředitele krajem zřizované příspěvkové organizace mě cíleně ignoroval. Měl jsem však informace, že je naopak velmi aktivní v komunikaci s vybranými bývalými i současnými zaměstnanci školy," řekl Venkrbec.

Do školy přišel náměstek hejtmana pro školství Pavel Franěk v doprovodu vedoucího krajského ddboru školství, mládeže a sportu Ondřeje Králíka. „Příspěvek z této návštěvy byl zveřejněn na facebookovém profilu školy a sám Kraj Vysočina také vydal tiskovou zprávu, kde pan náměstek Franěk činnost školy velmi ocenil. Vnímal jsem to jako pozitivní zpětnou vazbu ze strany zřizovatele," shrnul nedávnou návštěvu odvolaný ředitel. 

Další schůzka proběhla v pondělí 2. prosince, kdy byl Venkrbec pozván do kanceláře hejtmana Kukly. Na ní dle Venkrbcových slov obdržel dokumenty k podpisu, na základě kterých se měl dobrovolně vzdát pozice ředitele a současně také pracovního poměru ve škole. „To jsem odmítl, a tak mně hejtman kraje oznámil, ať setrvám, neb mi hodlá vzápětí z jednání rady kraje přinést rozhodnutí o mém odvolání z funkce. Tento dokument jsem převzal a při jeho převzetí jsem na něm uvedl, že ho považuji za protizákonný. V kontextu tohoto budu nyní podnikat takové právní kroky, které povedou k přezkoumání rozhodnutí zřizovatele soudem," zdůraznil Venkrbec. 

„Považuji nyní za úsměvné, že hejtman Kraje Vysočina Ing. Martin Kukla veřejně nabízí všem otevřenou komunikaci, avšak na mé opakované žádosti o schůzku v době, kdy jsem byl ředitelem krajem zřizované příspěvkové organizace, nereagoval. Oslovil jsem ho i nyní, zda je ochoten mi tedy otevřeně přiznat, jaké byly důvody mého odvolání z funkce, neboť mi žádné konkrétní nesdělil," dodal závěrem ve svém dnešním prohlášení s tím, že velmi děkuje všem kolegům, zaměstnancům školy a také žákům školy za veškerou spolupráci. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Lenka Dvořáková, SŠ PTA Jihlava (redakčně upraveno)

Štítky odvolání, ředitel, rada, střední, škola, Lukáš Venkrbec, Martin Kukla, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Milan Nalim

A že kvůli panu řediteli odešlo dost kvalitních pedagogů je jistě jasným signálem, že bylo ve vedení vše v pořádku...

Pátek, 6. prosince 2024, 10:33Odpovědět

Dominik Miksi

A jakých prosím vás?

Pondělí, 9. prosince 2024, 22:10Odpovědět

Mé odvolání považuji za protizákonné, říká bývalý ředitel jihlavské průmyslovky. Požádá soud o přezkoumání | Vzdělání | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.