Dnes se i padesátitisícová Jihlava připojuje k mezinárodní kampani na podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. U příležitosti 57. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci dnes místo jihlavské vlajky vlaje ta tibetská, a to na budově radnice.
Více než 80 tisíc Tibeťanů zemřelo při povstání v roce 1959. Více než milion jich zemřelo v průběhu následujících let ve vězeních, v pracovních táborech nebo kvůli hladomoru.
„Tibetské vlajky na podporu těchto událostí vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy, dále pak nejrůznější organizace, ale i zcela spontánně lidé po celé České republice," popisuje Radek Tulis, mluvčí jihlavské radnice.
V loňském roce se k akci Vlajka pro Tibet připojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Tibeťany podporují stovkami vlajek každý rok i v Německu, Belgii, Francii a mnoha dalších zemí.
Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V roce 1996 se poprvé připojila také čtyři česká města, mezi nimi třeba i Praha. Na jihlavské radnici pravidelně vlajka vlaje od roku 2007.
Jaká je symbolika tibetské vlajky?
Původně bojová zástava, nyní oficiálně vlajka tibetské exilové vlády, má zajímavou symboliku. Uprostřed se nachází zasněžená hora, za jejímž vrcholem vychází zářivé slunce. To má symbolizovat radost ze svobody, blahobytu a duchovního a materiálního štěstí všech živých bytostí v Tibetu. Šest původních kmenů, předků Tibeťanů, představují červené pásy na modré obloze. Žluté lemování má také svůj význam. Představuje zlato jako symbol Buddhova učení. Na jedné ze stran však lemování chybí, je to důraz na otevřenost Tibetu vůči nebuddhistickému učení. Na hoře jsou dva sněžní lvi, kteří značí sjednocení duchovního a světského života. Drží dva drahokamy - horní reprezentuje Buddhu, dharmu a sanghu, dolní správné etické chování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.