<

Aktuálně

Pobytové schody u arény budou pro zamilované studenty, sportovce i módní policii více...

Páteční tragédie na Havlíčkobrodsku. Motorkář nepřežil střet s osobním autem více...

Dušejovem se týden po požáru ještě může nést kouř. Hasiči mají vše pod kontrolou více...

Jihlavské náměstí bude průjezdné ještě deset dní. Čtenáři by tam auta nechali více...

Svíčková, tatarák a větrník: průzkum ukázal nejoblíbenější jídla Čechů

Autoři | Foto Canva

V nejnovějším průzkumu Barometr FOOD se ukázalo, že mezi oblíbenými jídly Čechů stále dominuje svíčková, která oslovuje 89 % populace. Nezůstává ale osamocena, na druhém místě se drží smažený sýr a mezi hospodskými klasikami vévodí hovězí tatarák, jenž získal 71 % kladných hodnocení.

K hospodským klasikám, které nejlépe ladí k pivu, patří hovězí tatarák, který miluje více než třetina Čechů. Dalšími oblíbenými pokrmy jsou nakládaný sýr a utopenci. Naopak, tlačenka se těší velkému odporu, a to až u 35 % respondentů.

Co se týče sladkých pokrmů, Češi si stále rádi dopřejí dezert, přičemž nejoblíbenější je větrník, který má v oblibě 40 % populace. Ovšem s rostoucími cenami se i dezerty stávají spíše luxusem. Mnoho lidí je vynechává, aby ušetřili nebo se najedli rychleji.

Tento trend je také viditelný v restauracích, kde se hosté častěji rozhodují pro hlavní chod bez předkrmu nebo dezertu, aby se vešli do svého rozpočtu. „Čím dál více lidí volí jednodušší a levnější obědy, kde jsou například předkrmy nebo sladkosti vynechány, aby cena celkového menu zůstala přijatelná,“ uvádí šéfkuchař Jan Pípal z Vinohradského Parlamentu.

Rostoucí ceny se tak odrážejí nejen na výběru jídel, ale i na způsobu, jakým Češi přistupují k poledním menu. Mnozí si dokonce vybírají pouze hlavní chod, který je rychlý a cenově dostupný. Podle průzkumu až 46 % lidí se snaží obědvat rychle a bez přídavků, což je trend, který restaurace budou muset v budoucnu více zohlednit.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky tatarský biftek, dezert, průzkum, pokrm, sýr, restaurace, hlavní chod, předkrm, pivo, tlačenka

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.