S mírným zpožděním se letos na jaře, konkrétně počátkem dubna, veřejnosti ukáže opravený měšťanský dům na Masarykově náměstí, který má číslo popisné 21. Lidé ho znají hlavně jako sídlo čajovny. Tento dům měl být původně kompletně opravený už koncem roku 2023, rozsáhlou rekonstrukci proti původnímu plánu pozdržely nálezy z oblasti architektury i archeologie.
Jak novinářům nastínil náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL), v opravené, historicky významné budově najde zázemí i centrum dokumentárního filmu. Na opravu cenného goticko-renesančního domu v městské památkové rezervaci dostala Jihlava dotaci 39 milionů korun z takzvaných norských fondů.
Stavební práce, které podle dřívějších údajů města měly stát okolo 80 milionů, byly zahájeny koncem roku 2021. Do přízemí domu se vrátí čajovna. „O její chod se bude starat stejný prozovatel, čajovna se jen mírně posune dozadu do nové přístavby. V prvním patře budou dva sály pro veřejnost, pro koncerty, přednášky, výstavy," uvedl náměstek Martin Laštovička.
V dalším patře vznikl apartmán a budou tam kanceláře městské organizace Brána Jihlavy zaměřené na kulturu a cestovní ruch. V podkroví vznikne badatelna se zaměřením na architekturu. Nově upravené prostory tam bude využívat také centrum dokumentárního filmu, které je zatím v kině Dukla.
V přízemí domu byla léta čajovna, další dvě patra měšťanského domu byla kdysi rozdělená různými vestavbami na byty. Chodilo se do nich i přes koupelnu, záchod někde lidé měli na konci úzké desetimetrové chodby. Na bytové domy se podle dřívějších údajů radnice předělávaly měšťanské domy od 19. století, kdy s rozvojem průmyslu začali do Jihlavy přicházet za prací lidé z okolí.
Měšťanský dům v novém kabátě se otevře začátkem dubna, na začátku provozu čeká jej minimálně dvouměsíční zkušební doba. „Jsem zvědavá, jak to bude vypadat uvnitř. Do čajovny jsem sem chodila moc ráda. Zvenku se mi to už teď líbí. Jsem ráda, že se historické domy na náměstí postupně opravují. Jinak by to byla ostuda, kdyby tady ty historické domy chátraly," řekla redakci Drbny Ludmila Pospíšilová, která je rodačkou z Jihlavy a žije zde už 57 let.
Během rekonstrukce se pro řidiče několikrát uzavřela Brněnská ulice. Řidiči museli využít stanovenou objízdnou trasu, ta vedla přes ulici Čajkovského.
Opravy domu byly zahájeny archeologickým průzkumem, který přinesl významné nálezy. Na dvoře rekonstruovaného historického domu nalezli archeologové inventář mincovny ze 13. století včetně raznice brakteátů Václava II. Nález na konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Jihlavě představil archeolog Šimon Kochan. „Tímto objevem se dotýkáme historické podstaty vzniku, velikosti a významu Jihlavy, jako předního královského města v době Přemyslovské, kdy právě mincovna byla finálním článkem rozsáhlého procesního řetězce, který začínal těžbou stříbrné rudy v okolí,“ sdělil v květnu 2022 archeolog Šimon Kochan z ústavu Archaia Brno.
Sobota, 7. května 2022, 20:13
Zhruba od poloviny března v dolní části Masarykova náměstí v Jihlavě probíhá rekonstrukce domu, kde sídlí čajovna a knihkupectví Kuba & Pařízek. Součástí obnovy tohoto historického domu je také archeolologický výzkum, který přinesl zajímavé nálezy....
Nabízí se otázka, zda byla v domě na Masarykovo náměstí 21 mincovna. „Pro dané období máme v prostoru dnešní stavby doložen kamenný sklep domu, jehož strop byl původně osazen trámy dendrochronologicky datovanými do přelomu let 1279 a 1280. Nemáme zde ovšem doložen na tehdejší poměry v Jihlavě nikterak honosný dům, jaký by odpovídal představám o královské mincovně. Z písemných pramenů víme, že královská mincovna bývala pronajímána společností několika mincovních podnikatelů. Je tedy pravděpodobné, že nemusela sídlit na jediném místě ve městě, ale provozů mohlo být i několik a jeden z nich by se nalézal v blízkosti místa objevu,“ odpověděl Kochan.