Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Lidé si v Třešti mohou prohlédnout betlémy v domácnostech, čeká je dvacet zastavení

V Třešti na Jihlavsku začala takzvaná Betlémská cesta, při které si lidé mohou do 2. února prohlížet betlémy v domácnostech místních betlemářů a v nové expozici Muzea betlémů. Betlémy tak navštíví každoročně tisíce lidí. Zájemci spatří při Betlémské cestě kolem 20 betlémů, nově se připojily dvě domácnosti. Včera, tedy v první den zpřístupnění, moc turistů nechodilo, víc jich čekají v dalších dnech mezi svátky, řekla Eva Požárová, místostarostka (Nestraníci) a členka Spolku přátel betlémů. Betlémářská tradice trvá ve městě přes 200 let.

(NE)OBYČEJNÍ: Pro rodinu i pro návštěvníky. Josef Novotný z Třeště o betlém pečuje téměř čtyřicet let

Stmívá se. Dědeček bere vnoučata k betlému, děti se už se moc těší. Kdo z nich tentokrát bude na řadě a položí malého Ježíška do jesliček? Tak vypadá Štědrý večer u Novotných z Třeště. Z krásné vánoční tradice se těší nejen rodina. Díky její...

„Musí se počítat s tím, že všechny betlémy nebudou otevřené každý den: ti lidé si potřebují nakoupit, dojít k doktorovi. Loni jeden betlémář uklouzl a vyřadil se na celou sezonu. V informačním centru dostanou návštěvníci informaci, kde zrovna ten den je možné betlémy navštívit. Máme radost, že se zapojily dvě nové domácnosti. Jedna je v ulici Luční, rodina Koukalova, a u hřbitova rodina Kučerova," řekla Eva Požárová. Kučerovi staví betlém od doby epidemie covidu-19, vystavují ho ve stodole, betlémářský spolek je letos nově zařadil do trasy.

Betlémská cesta v Třešti je na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Doporučená doba k návštěvě rodin je mezi 9:00 a 12:00 a pak od 13:00 do 18:00.

Každý dům, ve kterém mají betlém připravený, bývá označený zelenou cedulkou s terčíkem. Když je otočená dozadu, znamená to, že je zavřeno. Větší skupiny lidí by se měly objednat předem. Kdo by chtěl projít všechna zastavení, nachodí po Třešti kolem osmi kilometrů, řekli zástupci radnice.

Dříve neoficiální tradice 

Pod názvem Betlémská cesta se prohlídky betlémů v domácnostech organizují v Třešti od roku 2005, kdy každá rodina dostala své číslo. Vztah k betlémům je tam ale mnohem starší. „Tradice byla řadu let neoficiální. V zimě se lidé navštěvovali, dávali si darem figurky. Pamatuju si jako dítě, že mě teta brala k Roháčům na kopec na betlém. Místní chodili po betlémech již před 60 lety," řekla Požárová.

Třešť, kde žije přes 5700 lidí, se proslavila výrobou betlémů. Nejvíc jich lidé najdou ve stálé expozici Spolku přátel betlémů, která je v přízemí Domu J. A. Schumpetera. Ve stejné budově má expozici tamní pobočka Muzea Vysočiny, další betlémy jsou v kostele sv. Kateřiny nebo na zámku. V Schumpeterově domě je i betlém, který vzniká při každoročním setkání řezbářů, zahrnuje už přes 1300 figur.

Dva nové betlémy 

Expozice betlémů v Schumpeterově domě otevřela letos 9. prosince.

Místo zákusků figurky. Betlémáři rozšiřují expozici v Schumpeterově domě, lidé uvidí několik novinek

Novinku v podobě rozšíření expozice v Schumpeterově domě nyní chystají třešťští betlémáři. Lidé ji poprvé uvidí zřejmě 19. prosince. O Vánocích začne také oblíbená Betlémská cesta, letos bude v komornějším provedení.

„Už loni se rozšířila o prostory cukrárny. Letos přibyly dva nové betlémy, jeden je od rodiny Musilovy, kolorovaný. Myslím, že ho v Třešti dlouho nikdo neviděl," řekla Požárová.

Novinka v Rohozné 

Nová tradice vznikla v tomto roce třeba v Rohozné na Jihlavsku. Řeč je o pohyblivém betlému, jemuž propůjčil hlasový doprovod rodák z Jihlavy, herec Ondřej Vetchý, 

VIDEO: Rohozná má nový pohyblivý betlém. Mluvené slovo točil Ondra Vetchý na své chatě na Čeřínku

Rohozná na Jihlavsku si nadělila předčasný vánoční dárek. Lidé zde už od první adventní neděle mohou obdivovat nový pohyblivý betlém. Ten je vyrobený na míru, nechybí osvětlení a také mluvené slovo. Toho se ujal jihlavský rodák, oblíbený herec...

„Už vloni jsme dostali nápad, že by se nám líbilo, kdybychom měli svůj obecní rohozenský betlém. Nechtěli jsme, aby byl klasický, ale aby dobře vystihl i naši obec,“ prozradila redakci Drbny starostka Rohozné Štěpánka Šteflová. V betlému jsou vyobrazeny nejdůležitější stavby a také řemesla, která tady byla a jsou, včetně řemeslníků. Autorem betlému je Jaroslav Hlaváček, rodák z Rohozné, který v současné době bydlí v Batelově.

Betlém je tedy pro obec vytvořený na zakázku, Jaroslav Hlaváček s ním začal letos v únoru a někdy během září byl hotový. Jak doplnila Štěpánka Šteflová, rodák z Rohozné na této zakázce strávil kolem 700 hodin a obsahuje 80 figurek. Betlém je pohyblivý, lidé ho ovládají dvěma tlačítky. Zájemci si ho zde mohou prohlédnout až do Hromnic. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zuzana Musilová

Štítky tradice, řemeslo, betlém, Betlémská cesta, Třešť, Rohozná

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidé si v Třešti mohou prohlédnout betlémy v domácnostech, čeká je dvacet zastavení | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.