Přesně před 246 lety se narodil římskokatolický kněz, jazykovědec a obrozenecký spisovatel Matěj Josef Sychra. Tento muž je spjatý s poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V době, kdy byla tato významná památka ve špatném stavu a dokonce hrozilo, že půjde k zemi, Sychra velkou měrou přispěl k její obnově.
Sychra se narodil v Ústí nad Orlicí 21. prosince 1776, jeho rodiče zemřeli a on vyrůstal se třemi bratry. V Ústí vystudoval základní školu a už v mládí se u něj projevoval hudební talent. Poté přešel do Prahy na Piaristické gymnázium v Novém Městě. Jelikož se zde vyučovalo v německém jazyce, začínala mu čeština dělat potíže. Proto se později při studiu teologie na filosofické fakultě věnoval také češtině.
V roce 1801 byl vysvěcen na kněze. V dnešní Bělé nad Svitavou onemocněl tyfem, který se v obci rozšířil. O necelý rok později si při pádu působil v oblasti žeber těžké zranění, po kterém musel být operován. Po návratu z nemocnice se jej pokusil duševně nemocný člověk shodit z pavlače. Sychra si při pádu poranil koleno a od té doby kulhal.
Od roku 1808 působil na faře v Jimramově, kde vytvořil svoje stěžejní jazykové, vzdělávací a další práce.
O šestnáct let později se přesídlil do našeho kraje, konkrétně na faru v klášterním domě ve Žďáře nad Sázavou. V té době Žďárem zmítaly spory mezi vyznáními. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl k tomu ve velmi špatném stavu.
Před příchodem Sychry to dokonce vypadalo, že poutní kostel půjde k zemi. O jeho opravu se neúspěšně pokoušel Bonifác Procházka. V jeho práci po svém příchodu na Vysočinu pokračoval právě Matěj Josef Sychra. Opravám věnoval veškeré své úsilí i finance. Vše se nakonec podařilo, a 16. května 1829 byla tato jedinečná barokní stavba slavného stavitele Jana Blažeje Santini-Aichela opět vysvěcena.
Středa, 7. prosince 2022, 11:03
Jan Blažej (Johann Blasius) Santini Aichel. Jméno slavného stavitele, které obyvatelům Vysočiny, hlavně na Žďársku, asi netřeba dlouho představovat. Jeho stavitelské a umělecké nadání můžeme dodnes obdivovat hned v 17 obcích a městech Vysočiny. A...
Práce na opravách kostela však stály Sychrovo zdraví. Tento kněz a literát onemocněl, a necelý rok po znovu vysvěcení poutního kostela, konkrétně to bylo 19. března 1830, zemřel. Matěj Josef Sychra je pohřben v areálu poutního kostela.
V areálu hřbitova je dnes zachovaný pouze jediný hrob, v němž odpočívají dvě významné osobnosti. Podle idnes.cz je zde ve společném hrobě kromě Sychry pohřbený i cisterciácký mnich a farář, který se také zasloužil i záchranu kostela, Bonifác Procházka (1754 – 1813).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.