Ve věku 90 let v sobotu 5. listopadu zemřela evangelická farářka, teoložka, historička a pamětnice událostí druhé světové války v Praze Eva Melmuková Šašecí. Tato pro mnohé inspirativní žena byla mimo jiné i jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Telči. Vzpomínku na ni na svém facebookovém profilu zveřejnil i předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Eva Romana Melmuková-Šašecí se narodila 25. února 1932 v Itálii, v Římě. V letech 1945–1950 studovala pražské Nerudovo gymnázium, poté mezi lety 1950–1954 studovala na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě v Praze, současně s tím i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Před ukončením svého studia si musela vybrat, kterou fakultu dokončí. Zvolila si evangelickou fakultu a na konci roku 1954 se stala vikářkou Českobratrské církve evangelické v Praze na Smíchově. Po třech letech jí byl na 29 let odebrán státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti.
Musela si proto vybrat jiné povolání, těch bylo nakonec hned několik. Nejdříve byla zaměstnaná jako krámská v Osvobozené domácnosti, dále jako figurantka v Geodézii Stříbro, laborantka v Západočeských mlékárnách, zaměstnaná byla i v Městském muzeu ve Stříbře či jako zásobovací referentka v Koh-i-nooru v Dačicích.
V roce 1961 maturovala znovu na Střední průmyslové škole potravinářské technologie. V letech 1961–1967 vystudovala externě etnografii a folkloristiku. Doktorát získala v roce 1968.
Další změna oboru se u Melmukové Šašecí odehrála s nástupem normalizace po roce 1968, kdy další léta strávila ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském v Praze. V roce 1986 jí bylo jako invalidní důchodkyni po celkové mrtvici dovoleno působit jako farářka.
Tato osobitá dáma významně zasáhla i do politiky na Jihlavsku, konkrétně v Telči. V roce 1989 byla totiž jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Telči a s přehledem vyhrála první svobodné volby do zastupitelstva města, které bylo v této době zapsáno do seznamu UNESCO. Pozici starostky ale nakonec odmítla a dále se věnovala duchovní službě.
O rok později se Eva Melmuková Šašecí habilitovala na Univerzitě Karlově a pět let přednášela církevní dějiny.
Sobotní úmrtí této známé farářky zasáhlo mimo jiné i předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Ve své vzpomínce na facebookovém profilu vzpomíná třeba na volby v Telči v roce 1990. Eva Melmuková Šašecí byla pro Miloše Vystrčila morálním vzorem, učitelkou, rádkyní a především „neuvěřitelně vzdělaným, moudrým, laskavým, skromným a pozitivním člověkem se specifickým smyslem pro humor".
„Obrovská energie paní farářky, se kterou se vrhala do řešení problémů a realizace projektů byla obdivuhodná. Osobně jsem si vůbec neuměl představit, že by někdy odešla, že by nebyla, že bychom s ní na různých setkáních a debatách neměli počítat. Eva Melmuková měla zásadní roli v prvních volbách v Telči v roce 1990. Volby tehdy suverénně vyhrála, pozici starostky však odmítla a nadále pokračovala ve své službě a duchovní cestě. Když jsem paní docentku v únoru navštívil při příležitosti jejích 90. narozenin, byla stále plná nápadů a zajímala se hlavně o své okolí, o lidi kolem. Na sebe jako obvykle nemyslela. Na konci návštěvy jsme si udělali “selfíčko”. Tak Vás paní docentko tam nahoru moc zdravím a především velmi děkuji, za sebe, za nás, za spoustu dalších věřících i nevěřících," vzpomíná na farářku Miloš Vystrčil.
Českobratrská církev evangelická ordinuje (tedy povolává do služby farářky) ženy od roku 1953, čímž se stala teprve druhou církví v Československu, kde ženy tuto možnost měly. V současné době tvoří z necelých 220 farářů zhruba čtvrtinu ženy a jejich postavení je rovnocenné s muži. Jen o pár let dřív začala udělovat ženám svěcení Církev československá husitská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.