<

Aktuálně

Řidiče v Jihlavě čekají měsíce omezení. Třída Legionářů se na jaře rozkope více...

V aktuální chřipkové sezoně zaznamenali hygienici na Vysočině dvě úmrtí více...

Smutná zpráva z Dalešic: Policisté našli tělo svého kolegy dvacet metrů pod hladinou více...

DRBNA HISTORIČKA: Staří Jihlavané měli v zimě jistotu. Kachlová kamna více...

Policisté na dálnici D1 kontrolovali cizince, který neměl v Česku co dělat více...

U Kamenice dnes ráno havarovala řidička, skončila v nemocnici více...

Páťáci z jihlavské ZŠ Seifertova kreslili pro pacienty s roztroušenou sklerózou. A celou soutěž vyhráli

Autoři | Foto ZŠ Seifertova Jihlava, Nadační fond IMPULS

Velký úspěch mají na svém kontě žáci jihlavské základní školy Seifertova. V loňském roce se zapojili do celostátní výtvarné soutěže Rozsviťme ČR na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou. A se svým obrázkem, který tvořila třída společně, vyhráli.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.

Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc.

Organizátorem soutěže byl Nadační fond IMPULS. Motivem pátého ročníku výtvarné soutěže bylo kromě tradičních slunečnic i heslo „Co oči nevidí“. Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který pečuje o pacienty s roztroušenou sklerózou. „Letošní téma ‚Co oči nevidí‘ s roztroušenou sklerózou úzce souvisí, protože mnoho projevů není na první pohled vidět, například únava. Příznaky jsou zejména v počátku onemocnění nenápadné,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Těžká jemná motorika 

Žáci 5.A jihlavské ZŠ Seifertova tak dostali možnost si o roztroušené skleróze popovídat a také si na vlastní kůži vyzkoušet, jak je pro pacienty se zmíněnou nemocí těžké používat jemnou motoriku. Za svůj vítězný obrázek mimo jiné získali nové lahve na pití. 

Soutěž, která podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou, byla vyhlášená již popáté. Zadána byla na konci května 2021, uzávěrka soutěžních obrázků byla na konci září 2021. Celkem se jí zúčastnilo 28 mateřských, základních a středních škol. Vysočinu reprezentovala pouze jediná základní škola, konkrétně 5.A ZŠ Seifertova, jejíž obrázek byl nakonec vítězným. Malovalo ho všech 29 dětí, které danou třídu navštěvují. 

„Jsem nadšená z dětí, jak se společně pustily do tvoření výtvarného díla, že je to bavilo. Zároveň jsem ráda, že i když je u nich prvotní sport, tak jsou všestranně šikovné a baví je i další zájmy a předměty ve škole. A že se umí pro spoustu nápadů nadchnout a zrealizovat je," sdělila na dotaz redakce třídní učitelka Petra Hricková. Zároveň si pochvaluje to, že se se žáky dané třídy pracuje. 

Vítězný obrázek žáků ze ŽS Seifertova Jihlava 

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky soutěž, obrázek, výtvarná, roztroušená skleróza, pacient, Česko, Žireč

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.