čtvrtek 22. října 2020 Sabina

FOTO: Jihlavský park zdobí slunečnice. Upozorňují na nemoc, kterou trpí 22 tisíc lidí

Spolek Roska ve spolupráci s Nadačním fondem IMPULS dnes v Jihlavě uspořádal tradiční sázení slunečnic. Tato akce má připomenout onemocnění, jímž v naší zemi trpí zhruba 22 tisíc pacientů.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, obvykle již kolem 30. roku života. Častěji postihuje ženy.

Projevy RS jsou různorodé, nejčastěji se objevují poruchy hybnosti a citlivosti, postižení zraku, poruchy rovnováhy, únava a bolest. Typické je střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je těžká i léčba či prevence.

Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D. V Česku se odhaduje počet pacientů s RS na 22 tisíc.

Řeč je o roztroušené skleróze. Nemocné přišli podpořit jejich blízcí, lékaři, zástupci města a kraje i široká veřejnost.

„Jednou z myšlenek letošního Světového dne roztroušené sklerózy, k jehož příležitosti akci Rozsviťme Českou republiky pořádáme, je, že s roztroušenou sklerózou život nekončí. To se týká nejenom pacientů, kteří se s nemocí musí naučit žít a nevzdávat to, ale také lidí v jejich okolí,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. „Slunečnice každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději – stejně jako lidé s roztroušenou sklerózou. Děkujeme proto všem, kteří nás přišli vysazením těchto žlutých květin podpořit. Díky nim víme, že v tom nejsme sami,“ dodává Jitka Večeřová, předsedkyně spolku Unie Roska Jihlava.

Akce se v krajském městě konala už počtvrté. Tentokrát se lidé sešli v parku za jihlavskou radnicí.  

Na podzim na sázení žlutých květů naváže tradiční výtvarná soutěž, které se každoročně účastní i děti z jihlavské mateřské školky Mašinka.

Ohodnoť článek

Foto Nadační fond IMPULS

Štítky slunečnice, roztroušená skleróza, RS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.