Aktuálně

Správa železnic dá miliardu korun do trati mezi Kostelcem a Horní Cerekví. Cestující musí počítat s výlukami více...

Křižovatku u Rozkvětu a dopravní terminál v Jihlavě propojí nová silnice. Dělníci ji budují vedle Sila více...

Městská galerie Hasičský dům v Telči zve návštěvníky na výstavu jihlavských betlémů

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Čtrnáct jihlavských betlémů nejrůznějších velikostí uvidí lidé na výstavě v Městské galerii Hasičský dům v Telči. Výstava se otevře 24. listopadu a potrvá do 15. ledna 2017. Vedle typických témat se svatou rodinou a tříkrálovým průvodem se v jihlavských betlémech často objevuje také téma těžby stříbra.

Podle kurátorky výstavy Dany Novákové z jihlavského Muzea Vysočiny tradici betlemářství na Vysočině zahájila právě Jihlava a ovlivnila pozdější betlemáře v Třešti i v Třebíči, odsunem německého obyvatelstva v roce 1945 však o tuto tradici velmi rychle přišla.

Jihlavské betlémy začaly vznikat koncem 18. století, kdy opustily církevní prostředí a nositeli tradice se stávají bohatí měšťané. V první polovině 19. století už řezbáři vtiskují betlémům místní ráz, typickým znakem je množství figurek v jihlavském kroji a používání kašírovaných papírových skalisek.

„Betlémů bylo v Jihlavě kolem stovky, tradice byla velmi silná,“ uvedla Nováková. Podle ní stejně jako v současné době v Třešti i v Jihlavě se lidé chodili na betlémy dívat přímo do rodin, a to hlavně v 19. století.  Návštěvníci na výstavě uvidí velký třímetrový betlém, ale i malý betlémek z miniaturních figurek. „Jeden z celků pochází ze soukenické rodiny Schwartzovy, vznikl ve 20. letech 20. století. Tehdejší majitelka si zadala výrobu betlému u známého řezbáře Aloise Boudného z Brtnice,“ uvedla Nováková.

ČTĚTE TAKÉ: Betlémská cesta v Třešti je ve své polovině, do rodin návštěvníci chodí i v době oběda 

Do sbírkového fondu muzea se po odsunu německých obyvatel Jihlavy dostala podle Novákové asi pětina tehdejších betlémů, chybí však dokumentace o majitelích a řezbářích. Ve fondu proto nejsou ucelené betlémy, ale samostatné figurky, stavby, rostliny a doprovodný materiál. „Máme asi 3000 položek, z nichž sestavujeme nejrůznější celky pro výstavy,“ uvedla kurátorka.

Součástí výstavy bude také řezbářská práce jednoho z posledních současných řezbářů v Jihlavě Jiřího Musila z let 2010 až 2013. Výstavu doplní o každé adventní neděli doprovodný program.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výstava, Telč, rodina, Jihlava, dům, tradice, galerie, Třešť, Muzeum Vysočiny Jihlava, advent, Jiří Musil, Kraj Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.