úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Stavba trolejí na Bedřichov a průmyslové zońy začala. Přinese nové linky G a H a veřejné osvětlení

Stavba nových trolejí na Bedřichov a do průmyslové zóny Jihlava - sever oficiálně začala, a to poklepáním základního kamene. Město Jihlava za ni zaplatí bezmála 130 milionů korun.

Během listopadu bylo se stavbou spojeno i několik kratších dopravních omezení na kruhovém objezdu „u hasičárny“.

Předmětem stavby je vybudování nové trolejbusové trati, která umožní využití bezemisní trolejbusové dopravy v lokalitě Bedřichova a propojení města s průmyslovou zónou – sever a zajištění bezemisní MHD v částech města Pávov, Červený Kříž a Antonínův Důl prostřednictvím takzvaných parciálních trolejbusů.

K Boschi a k Automotive Lighting 

„Nová trolejbusová trať se bude napojovat na stávající trolejbusovou infrastrukturu v okružní křižovatce ulice Pražská, Romana Havelky, Sokolovská a dále bude vedena ulicemi Sokolovská, Pávovská až na smyčku před výrobními areály společnosti Bosch Diesel a Automotive Lighting," popisuje dopravní plány Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice. 

Celková délka nové trolejbusové trati bude 5,7 kilometru a v rámci celé této stavby bude osazeno celkem 290 kusů zcela nových trakčních stožárů, provedena instalace trakčních trolejových drátů v délce cca 24 kilometrů a přes 4,6 kilometru trakčního kabelového vedení.

Novými trolejbusovými linkami až na Bedřichov. Řidičům se na měsíc zavře Sokolovská ulice

Od pondělí 1. listopadu se řidičům v Jihlavě na měsíc uzavře část ulice Sokolovská, neprojede ani městská hromadná doprava (MHD). Důvodem je stavba trolejového vedení. Z tohoto důvodu se musí posunout i zastávky MHD a autobusy linek 3, 5 a 12...

„Pro napájení nové trolejbusové trati budou vybudovány dvě nové měnírny, které budou transformovat vysoké střídavé napětí 22 kV na stejnosměrné napětí 600 V. Část trati bude napájena i prostřednictvím rezervních napájecích kabelů, které čekají na svoje využití od poloviny 80. let, kdy byly položeny v rámci přípravných prací. V nezbytném rozsahu budou provedeny i přeložky inženýrských sítí, které se stavbou kolidují," dodal další technické parametry mluvčí Daněk. 

Nové veřejné osvětlení 

V ulicích Sokolovská a Pávovská přibude díky nově vztyčeným trakčním sloupům také nové veřejné osvětlení s LED svítidly. V části trasy bude položeno i nové optické vedení internetové metropolitní sítě. Nové trakční trolejbusové stožáry budou zpravidla umístěny v místech stávajících dosluhujících stožárů veřejného osvětlení, které jsou na hranici své živostnosti a musely by být v nejbližší době vyměněny. „Díky výstavbě trolejbusové trati tak budou ušetřeny nemalé finanční prostředky, které by musely být vloženy do obnovy stožárů veřejného osvětlení a do zemních prací při obnově zemního kabelového vedení,“ uvedl Petr Ryška, náměstek primátorky Jihlava odpovědný za oblast rozvoje města.

Kdy a za kolik? 

Na realizaci stavby se městu podařilo získat podporu z Operačního programu Doprava ve výši zhruba 100 milionů korun, a to prostřednictvím integrované strategie Integrovaný plán rozvoje území Jihlavské sídelní aglomerace. Z výběrového řízení vzešla jako nejvhodnější nabídka od společnosti Elektroline, a.s. s nabídkovou cenou 129 898 386,16 korun bez DPH.

Termín dokončení stavby je stanoven do 400 kalendářních dnů od předání staveniště, což vychází do 23. listopadu 2022. „Příští rok touto dobou tak bude elektricky cestovat už 75% cestujících v jihlavské MHD,“ doplnil předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner. Podle jeho slov bude mít stavba trolejí na Bedřichov díky využití parciálních trolejbusů dopad i na jiné části města, kterým se uleví od hlučnějších CNG autobusů. Jednat se bude o centrum města a oblast ulic Žižkova, Rantířovská a Lipová. 

Nové „Géčko" a „Háčko" 

Po nové trati budou vedeny trolejbusové linky G a H. Linka G nahradí část linky 12 a část linky 3. Propojí Antonínův Důl, Pávov a Bedřichov přes centrum města s Horním Kosovem, a nabídne tak obyvatelům těchto čtvrtí nová přímá spojení.

„Doplňková linka H poté nově zajistí přímé a rychlé spojení Bedřichova s oblastí okolo ulice Tolstého. Tedy spojení s autobusovým nádražím, středními školami, Vysokou školou polytechnickou nebo s Domem zdraví a s Nemocnicí Jihlava," dodává mluvčí Jihlavy Daněk. 

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky troleje, trať, Bedřichov, MHD, Jihlava, doprava, vedení, stavba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.