čtvrtek 30. června 2022 Šárka

FOTO: Nepřehlédnutelný Hotel Ski funguje už půl století. Prohlédněte si historické fotky, jak se proměnil v čase

Nepřehlédnutelná trojúhelníková stavba, která stojí v blízkosti lyžařského areálu Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě, Hotel Ski, si v tomto roce připomene 50 let své existence. Pojďme se podívat na historii tohoto hotelového komplexu, jeho současné fungování, a zároveň i na plány do budoucna.

Hotel Ski ve svých začátcích

Toto významné a vzhledově nepřehlédnutelné centrum lyžařského sportu Českomoravské vrchoviny, které se nachází na úpatí Harusova kopce, pochází z počátku 70. let. Stavební povolení pro tuto stavbu bylo vydáno 16. dubna 1968. „Kolaudační rozhodnutí 19. června 1972,“ datují památkáři z Národního památkového ústavu (NPÚ). Architektem a projektantem Hotelu Ski byl Jan Kruml.

Současná podoba Hotelu Ski, zdroj: archiv hotelu 

Motiv trojúhelníku

Z architektonického pohledu je u této stavby dominantní motiv trojúhelníku, respektive ostrých úhlů, který ji charakterizuje jak v řešení základní budovy, tak i v jednotlivých detailech. Půdorysně je stavba komponována do vzájemně propojených tří částí. Největší z nich soustředí ubytovací prostory. Hotel díky trojúhelníkovému vysokému štítu odpovídá typologii vysokohorských rekreačních zařízení. Trojúhelníkové jsou rovněž předsazené balkóny v průčelním štítu hotelu.

Hotel Ski sousedí s Vysočina Arenou, proto si zde můžete vyzkoušet tratě, kde se jezdí Světový pohár v biatlonu nebo na horských kolech a také slavný závod Zlatá lyže. 

„Přestože se jedná o typickou stavbu 70. let 20. století, využívá tradičních materiálů charakteristických pro lidové stavitelství daného regionu, mezi kterými dominuje šindelová krytina vysoké střechy, kombinace režného kamenného zdiva s omítanými stěnami, dřevěnými okenicemi, vysokým komínem z režného zdiva apod. Dřevěná průběžná zábradlí zdůrazňují podlažnost osmi nadzemních pater na pozadí bílé fasády,“ popisuje NPÚ. Nyní je součástí samotného hotelu také wellness s bazénem.

Příliš velké změny nejsou možné

Na začátky hotelu zavzpomínal i jeho ředitel Marian Štětina, kterého oslovila redakce Jihlavské Drbny. Ten uvedl, že kvůli statice a architektonickým základům budovy není možné hotel příliš měnit. „Nicméně v průběhu let se přistavělo nové wellness centrum, nová část hotelu, v níž jsou umístěny pokoje kategorie Superior, které poskytnou hostům uklidňující pohled do lesa,“ popisuje ředitel Hotelu Ski Marian Štětina

Současný interiér Hotelu Ski, zdroj: archiv hotelu 

Hotel Ski má od ledna 2019 nového majitele, od té doby je z objektu rodinný hotel. „Za tyto tři roky jsme zrekonstruovali celý prostor lobby hotelu, masérnu a rekonstruovali čtyři patra hotelu z původních pokojů Standard na novou kategorii pokojů apartmánů Deluxe. Obměnou prošlo také původní vybavení v lobby hotelu, kuchyně a mnoho dalších, víceméně interních věcí, které host při běžném provozu nepozná,“ dodává ředitel Štětina.

Kdo všechno se v hotelu ubytoval? 
Olympijští vítězové Dana a Emil Zátopkovi, herečka Květa Fialová, bývalý prezident ČR Václav Klaus, hokejový brankář Dominik Hašek, redaktorka a moderátorka Pavlína Wolfová. 

Jak se hotel proměnil v čase, si mohou zájemci prohlédnout už tuto sobotu, kdy je v plánu den otevřených dveří. „Každý je vítán a může se podívat na nové pokoje a projít si hotel. Součástí je také představení nového konceptu kuchyně od našeho šéfkuchaře pana Martina Zbudily,“ zve Marian Štětina.

Co bude dál s hotelem?

Vedení Hotelu Ski má do budoucna řadu dalších plánů. Jak řekl ředitel Štětina, v následujících letech by rádi zrekonstruovali poslední dvě hotelová patra, kde jsou ještě pokoje původní, a také je v plánu nová střecha a dětské hřiště. „Hudbou budoucnosti poté zůstává nový konferenční prostor pro pořádání firemních akcí a případné rozšíření wellness, nicméně zde se bavíme o horizontu následujících pěti až deseti let,“ uzavřel ředitel hotelu Marian Štětina. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Hotel Ski

Štítky Hotel Ski, výročí, 50. historie, současnost, architektura, lyžování, rekreace, Vysočina Arena, Nové Město na Moravě

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.