Lokalita Hrádek, která leží v okolí Čeřínku na Jihlavsku a je jedním z možných míst pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, má nyní zpracovanou novou strategii. Ta by mohla pomoci ochránit národní zdroje pitné vody v dané lokalitě. Autorem strategie je advokát Luboš Kliment, který je společným zástupcem všech dotčených obcí v lokalitě Hrádek, a veřejnost ji může do 30. srpna připomínkovat.
Konečnou verzi po všech připomínkách dotčené obce představí 23. září v Dolní Cerekvi na Jihlavsku.
Pondělí, 19. dubna 2021, 08:14
Ke konci roku 2020 vláda ČR vybrala čtyři finální lokality, na nichž by mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu. Hned dvě ze čtyř lokalit leží v našem kraji, konkrétně jde o lokalitu (Čertův) Hrádek spadající do oblasti pod Čeřínkem na...
Podle Klimenta je celá lokalita zdrojem pitné vody pro asi 200 tisíc obyvatel Jihlavska a Pelhřimovska a ohrozit ho může už samotná stavba hlubinného úložiště. Povrchové i hlubinné části úložiště podle map, jež jsou součástí strategie, kolidují s ochrannými pásmy zdrojů pitné vody, mezi něž patří i vodní nádrž Hubenov. V lokalitě má navíc v budoucnu vzniknout na asi padesátihektarové ploše nová nádrž Batelov.
„Je evidentní, že stát na straně jedné uvažuje o umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů do lokality Hrádek, a na straně druhé se v této lokalitě nachází klíčové zdroje pitné vody národního významu a stát stanovil ochranná pásma, za účelem ochrany a zachování těchto klíčových národních zdrojů pitné vody specifikovaných shora," uvedl Luboš Kliment. Při střetu dvou veřejných zájmů by se podle Klimenta mělo zvažovat, zda by jednoho nešlo docílit jinak než popřením druhého. Hrádek zůstal v užším výběru lokalit.
Až do loňského roku se v rámci celé ČR uvažovalo o 9 lokalitách, kde by v budoucnu mohlo být vybudováno úložiště radioaktivního odpadu. Nyní jsou to čtyři místa. Snížení počtu na čtyři lokality vloni v červnu schválila Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a v prosinci i vláda. V tomto zúženém seznamu zůstala na Vysočině vedle Hrádku i lokalita Horka na pomezí Třebíčska a Žďárska, lokalita Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku.
Sobota, 8. května 2021, 19:00
Lokality Hrádek a Horka na Vysočině, které patří mezi čtyři lokality v Česku zvažované pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, nechtějí do lokální pracovní skupiny navržené správou úložišť. Představitelé obcí z obou území na Vysočině dnes...
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.