čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Sabina na Jihlavsku kromě lesů poškodila také lovecké sruby a krmelce

Správa městských lesů sčítala škody, které napáchal na začátku týdne orkán Sabina. Velmi silný vítr poškodil na Jihlavsku hlavně zdravé stromy nezasažené kůrovcem. Velké škody napáchal orkán také na srubech nebo krmelcích.

Vývraty a zlomy jsou zasaženy všechny lesnické úseky Správy městských lesů (SML). Nejvíce zasažené jsou lesní úseky Bílý Kámen, Salavice a Dlouhá Brtnice. „Bohužel velký podíl vyvrácených a polámaných stromů jsou ještě zdravé smrky, jelikož jejich koruna vichřici kladla větší odpor než kůrovcové stromy,“ uvedl Václav Kodet, jednatel SML.

Celkem může být v městských lesích poškozeno až 10 tisíc m3 převážně zdravých stromů. Významné škody vichr napáchal i na doprovodné, převážně myslivecké infrastruktuře. Tedy na krmelcích, loveckých srubech apod. „Poměrně velkou nepřímou škodou je pro nás i dvoudenní ztráta v obchodu se dřevem, kdy jsme nemohli zákazníkům odbavit cca 60 kamionů,“ uvedl Kodet s tím, že společnost tak přichází o tržby, které už do konce měsíce určitě nedožene.

Vítr v kraji zeslábl, dodávka energie je obnovená. V Rohozné vznikla na obecním majetku třímilionová škoda

Po dvou náročných dnech, kdy v naší zemi panoval orkán Sabine, si na Vysočině, jak se zdá, můžeme konečně oddechnout. Vítr v našem kraji se výrazně uklidnil. Hasiči dnes kvůli jeho následkům vyjížděli na desítku míst, úterních výjezdů bylo přes...

Dobrou zprávou je určitě to, že se lidem opět otevřel jihlavský ústřední hřbitov. Ten byl od pondělního odpoledne pro veřejnost kvůli bezpečnosti uzavřený. „Během středy se pracovníkům magistrátu podařilo zkontrolovat všechny stromy a odklidit popadané polámané větve. Všechny cesty na jihlavském ústředním hřbitově jsou tak už bez omezení průchozí,“ sdělil za jihlavskou radnici její mluvčí Radovan Daněk.    

Ohodnoť článek

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky orkán, Sabina, les, poškození, stromy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.