Po 17. 8. 2026Petra
Krimi

Podvodníci zneužívají jihlavskou parkovací aplikaci. Řidička přišla o 15 tisíc korun

Lenka Dvořáková2 minuty čtení21. 7. 2026, 14:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Policisté na Vysočině se nyní musí zabývat novým typem podvodu. Týká se zneužívání parkovací aplikace Easypark. Tu řidiči využívají k placení parkování třeba i v krajském městě Vysočiny.

„Na tento nový způsob podvodu doplatila v sobotu žena z Jihlavska, která obdržela na mobilní telefon SMS zprávu s textovým označením odesílatele „PARK“. Tato zpráva pak obsahovala smyšlenou informaci o údajném nezaplaceném parkovném za její vozidlo. Zpráva obsahovala také podvodný odkaz, který naváděl k úhradě na internetové adrese https://easyapark.vu//cz. Žena tento odkaz otevřela, následně vyplnila veškeré údaje ke své platební kartě a potvrdila autorizační notifikaci,“ popisuje Dana Čírtková, krajská policejní mluvčí.

Nikdy by lidé neměli reagovat na jakékoliv přijaté odkazy a nikdy by neměli v těchto odkazech bezhlavě vyplňovat platební údaje a údaje ke své platební kartě.

Dana Čírtková, krajská policejní mluvčí 

A dodala, že následně došlo ke dvěma neoprávněným platebním transakcím ve prospěch dosud neznámého příjemce v celkové výši 15 tisíc korun. Důvěřivá řidička později zjistila, že za žádné parkování nikomu nic nedluží a že se stala obětí podvodu, proto případ oznámila policistům. „Ti věc zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu,“ pokračuje mluvčí.

„Obsah SMS si ověřte."

V této souvislosti policisté na Vysočině opětovně varují, aby byli lidé velmi opatrní a pokud obdrží jakoukoliv SMS zprávu nebo zprávy cestou sociálních sítí nebo prostřednictvím e-mailu, které je upozorňují na nějaký dluh, aby nejdříve přemýšleli, aby si hlavně ověřili, zda je obsah přijaté zprávy reálný a zda mohou mít opravdu někde nějaký nedoplatek.

„V každém případě by si měli nejdříve ověřit u dané instituce, že avizovaný dluh opravdu existuje. Nikdy by lidé neměli reagovat na jakékoliv přijaté odkazy a nikdy by neměli v těchto odkazech bezhlavě vyplňovat platební údaje a údaje ke své platební kartě. Tyto podvržené odkazy jsou falešné a neznámí pachatelé se tak snadno mohou dostat k citlivým údajům o účtech a platebních kartách důvěřivých občanů. Pokud máte podezření, že byste se mohli stát obětí podvodníků, kontaktujte linku tísňového volání 158,“ vyzývá mluvčí policistů na Vysočině.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
PM
Pavel Musil23. 7. 2026, 17:52
Pokud někdo nepozná v internetové adrese doménu, zadá platební kartu kamkoliv a kdykoliv tak snad by se mu ani pomáhat nemělo. Lidská blbost je bezmezná a kdo vás před ní může ochránit?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Lidé na Březinkách budou zítra bez vody. SMJ jim přistaví tři cisternyJihlavsko

Lidé na Březinkách budou zítra bez vody. SMJ jim přistaví tři cisterny

Jihlavané, kteří bydlí na sídlišti na Březinkách, musí počítat s odstávkou vody. Jak informoval mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek, odstávka by měla být jednodenní.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook