Kůrovcová kalamita sice v lesích ustoupila, ale kvůli suchu se výhledově může vrátit. Vzhledem k poklesu těžby poptávají pily jehličnatou kulatinu, což zvýšilo její cenu. Naopak slabšího dřeva, které končí v papírnách, je hodně a platby za něj jsou na hraně nákladů za jeho vytěžení a dopravu. Na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) v třebíčském hotelu ATOM to řekl předseda Jiří Svoboda. Vyzval k navýšení společného obchodu se dřevem. SVOL má 734 členů s celkovou výměrou lesů 555 tisíc hektarů, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.
O založení společnosti SVOL obchodní informovalo sdružení předloni. Cílem je posílit pozici nestátních lesníků na trhu se dřevem. Svoboda řekl, že společnost je etablovaná a hospodaří se ziskem. „Ale ambice, abychom dosáhli významného tržního podílu, se úplně nenaplnila," uvedl Jiří Svoboda. ČTK řekl, že firma obchoduje se zhruba čtvrt milionem metrů krychlových dřeva za rok, což podle něj není úplně málo. „Ale ta ambice byla vyšší," poznamenal.
Sobota, 23. září 2023, 19:50
Den za obnovu lesa. Akce, která se konala dnes v revíru Pouště nedaleko Třeště na Jihlavsku. Přilákala stovky dospělých i dětí. Na zhruba pětikilometrovém úseku byla řada stanovišť, součástí byla i výsadba stromků, a to jak jehličnatých, tak i...
Cena pilařské smrkové kulatiny je teď okolo 3 tisíc korun za metr krychlový, podle Svobody je relativně vysoká. Přebytek je listnatého dřeva a takzvaného vlákninového dřeva. Je to i důsledek toho, že se po čtyřech pěti letech kůrovcové kalamity lesníci vrátili k výchovným zásahům v mladých porostech. Cena vlákninového dřeva je někde pod 800 korunami za metr krychlový. „Těžba, přibližování a doprava v podstatě stojí skoro tolik co ten sortiment," uvedl předseda. Dopad na vlastníky lesů se liší podle toho, jestli jim po kůrovcové kalamitě zůstaly vzrostlé lesy, v nichž se dá těžit.
Na rozvoj kůrovce bude mít vliv to, jaké bude dál počasí, jestli bude sucho v květnu a červnu. Po zimě v lesích nějaká vlhkost byla, uvedl Svoboda. Problémy se podle něj mohou projevit třeba v příštím nebo přespříštím roce. „Ty stromy, pokud jsou oslabeny, se nedokážou za rok vzpamatovat, potřebují delší období," řekl.
Tento měsíc prošla Sněmovnou novela lesního zákona. Její podobu Svoboda označil za přijatelný kompromis. Uvedl, že na stole je ale stále řada témat, která jsou pro lesníky důležitá, včetně novely zákona o ochraně přírody a krajiny a evropské směrnice proti odlesňování s přesným prokazováním původu dřeva, která má platit od příštího roku. Svoboda uvedl, že je pochybnost o smysluplnosti nového nařízení. „My dneska ty reporty, které jsou po nás požadované, dáváme. Sice jinou formou, ale každý si může dohledat, odkud která dodávka pochází," řekl.
Předseda mluvil také o novele mysliveckého zákona, u níž se projednávání vládního návrhu zastavilo. Rozdílné názory na ni mají i členové SVOL, několik jich kvůli tomu ze sdružení odešlo. „Mezi vlastníky, kteří mají několik desítek arů po vlastníka, který má 40 tisíc hektarů prostě ty názory nemohou být stejné a musí se kompromis hledat," řekl Svoboda. Uvedl, že se sdružení pokusí nachystat novelu zákona o myslivosti a po diskusi ji pak předložit jako vlastní návrh.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám