Počasí dnes23 °C, zítra25 °C
Středa 17. července 2024  |  Svátek má Martina
Bez reklam

PŘEHLED: Na Vysočině je kvůli sinicím nevhodná ke koupání nádrž Sedlice na Pelhřimovsku

Krajští hygienici na začátku tohoto týdne absolvovali první monitoring přírodních koupališť. A z výsledků vyplynulo, že není vhodná ke koupání voda v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu. Zhoršenou kvalitu vody mají rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Dalešická přehrada na Třebíčsku, po koupání by se tam lidé měli osprchovat.

Přehrada Sedlice s rozlohou 38 hektarů je blízko obce Želiv. „Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko," uvedli hygienici. Koupat by se v této nádrži neměli především lidé s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy. Voda se v Sedlici v létě kazila i minulé roky. Předloni tam byl vydaný zákaz koupání už na konci června, minulé léto v závěru srpna.

Čistou vodu má na začátku koupací sezony všech šest sledovaných rybníků na Žďársku, zkraje tohoto týdne byly vyhřáté na 21 až 22 stupňů Celsia. Jsou to rybníky Velké Dářko, Domanínský, Sykovec, Medlov, novoměstské Koupaliště a Pilská nádrž. Na Pelhřimovsku nabízí čistou vodu zatopený lom v Horní Cerekvi na na Jihlavsku tradičně rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý.

Jen mírně sníženou kvalitu vody mají přehrada Trnávka na Pelhřimovsku a na Havlíčkobrodsku Břevnická nádrž a rybník Kachlička.

Vzorky vody ve sledovaných rekreačních rybnících a přehradách budou hygienici na Vysočině podle jejich mluvčí Jany Böhmové v létě odebírat vždy po dvou týdnech. V případě, že se u některých vodních ploch ukáže velké znečištění, budou jejich kontroly častější.

Počasí má velký vliv 

Jak uvedla mluvčí krajslé hygieny na Vysočině Jana Böhmová, o tom, která přírodní koupaliště budou podrobena analýze, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. Velký vliv na kvalitu vody má podle ní počasí. „Kvalitu mohou ovlivnit přívalové deště a třeba i vysoká teplota. Když je velké teplo, tak to pak podporuje množení sinic. Pak doporučujeme se zde nekoupat, protože sinice mohou citlivějším osobám způsobovat alergie, záněty očí či nosní sliznice. Zároveň sinice produkují toxiny, které mohou být pro citlivé jedince také nebezpečné v tom smyslu, že mohou způsobovat třeba střevní problémy,“ jmenuje mluvčí KHSV.

VIDEO: Má rybník čistou vodu? Lidem na Vysočině napoví barevný smajlík

K běžným povinnostem krajských hygieniků v tomto předletním a následném letním období patří pravidelný monitoring jakosti vody v koupacích plochách. O tom, která přírodní koupaliště budou podrobena analýze, rozhoduje ministerstvo zdravotnictví....

Kvalita vody je hodnocená takzvanými smajlíky. Modrý značí to, že je voda v naprostém pořádku. Zelený smajlík značí, že už tam je drobné znečištění. Nejhorší kategorií je červená a černá barva. „V případě černého smajlíka hygienici vystaví zákaz koupání. To je voda natolik znečištěná, že může způsobovat vážné zdravotní problémy a může dojít k ohrožení veřejného zdraví,“ upozornila na začátku tohoto týdne Böhmová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Štítky ČR, rekreace, zdraví, koupaliště, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

PŘEHLED: Na Vysočině je kvůli sinicím nevhodná ke koupání nádrž Sedlice na Pelhřimovsku | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.