Jedním z významných rodáků Pelhřimova je neurolog a také psychiatr, zároveň profesor Karlovy univerzity Zdeněk Mysliveček. Dnes je tomu přesně 50 let od jeho úmrtí.
Zdeněk Mysliveček se narodil v Pelhřimově 13. září 1881 jako druhé dítě tehdejšího c. k. komisaře Aloise Myslivečka a matce Marii. V šestnáctitisícovém městě se ale jeho rodina moc dlouho nezdržela. V roce 1882 se odstěhovali kvůli otcově práci do Mladé Boleslavi, a když bylo Myslivečkovi 8 let, tak natrvalo přesídlili do Prahy. Nejprve na Smíchov a po pěti letech se přemístili na Vinohrady.
V roce 1905 Mysliveček promoval na lékařské fakultě. Působil jako neurolog a psychiatr také v cizině a v letech 1919–1930 byl profesorem neurologie a psychiatrie na nově založené Univerzitě Komenského v Bratislavě. Od roku 1930 byl přednostou Psychiatrické kliniky a kromě válečných let byl profesorem psychiatrie na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1957 odešel do důchodu.
Tento rodák z Pelhřimova zemřel v Praze 11. března 1974.
Neurolog a psychiatr Zdeněk Mysliveček byl zastáncem čistě fyziologicky a neurologicky pojaté psychiatrie a spíše odpůrcem psychologických a psychoanalytických směrů. Byl autorem řady celostátních vysokoškolských učebnic, publikoval v oblasti neurohistologie a neuropatologie, zabýval se také léčením alkoholismu a soudní psychiatrií.
Patřil mezi zakladatele české psychiatrie a jeho klinice v Kateřinské ulici říkají starší Pražané dosud „u Myslivečků".
Na Vysočině se narodila ještě jedna kapacita v psychiatrii. Ve Velkém Meziříčí své dětství prožil Arnold Pick. Ten se narodil ve stejném roce jako Zdeněk Mysliveček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.