úterý 4. října 2022 František

Tip na výlet: Po stopách velikána K. H. Borovského. Po cestě mineme tvrz Hadrburk i poutní kostel sv. Anny

Dnešní tip na výlet bude spíše pro zdatnější turisty, kteří se nebojí větších vzdáleností. A také pro ty, kteří mají rádi osobu Karla Kavlíčka Borovského. Novináře, spisovatele a politika, který pochází z Vysočiny.

Hadrburk

Zaniklá tvrz postavená patrně ve 14. stol. V Brodě se zmiňují dva dvorce; jeden s tvrzí držel roku 1382 Jan Cvik Kutnohorský, roku 1391 se majiteli stali Heřman Mauer z Hory a Ondřej Rábl z Močovic. Tvrz zanikla za husitských válek. Na druhém dvorci seděli v 15. století vladykové Hadrpurkové ze Sobučic.

Pokud splňujete obě výše uvedené podmínky, pak se můžete vydat na osmnáctikilometrový okruh z Havlíčkova Brodu, který se nese v duchu slavného českého spisovatele. Výlet si ale můžete zkrátit o čtyři kilometry, cílem se pak stane obec Mírovka.

Kudy se vydat? 

Okruh startuje v Havlíčkově Brodě, městě známém díky památkám, slavným osobnostem nebo pověsti zrádce Hnáta. A v jedné budově je stále vybuchlá bomba z druhé světové války. Z havlíčkobrodského náměstí pak cesta pokračuje Dolní ulicí směrem na Bartoušov dolů k Sázavě až do obce Termesivy.

Rodáci z Vysočiny: Před 167 lety byl K. H. Borovský propuštěn z Brixenu. Po návratu nesměl ani do Prahy a svůj život v podstatě vzdal

Borová u Přibyslavi se právem může pyšnit slavným rodákem. Tím je Karel Havlíček Borovský. Jméno, které v naší zemi určitě netřeba představovat. Ve spojitosti s tímto novinářem, spisovatelem a třeba i politikem si dnes připomínáme jedno výročí -...

Pak navazuje cesta Karla Havlíčka Borovského střídavě mezi poli a lesem kolem téměř neznatelného tvrziště Hadrburk u levého břehu Sázavy. Následně pokračuje za železnicí na druhém břehu řeky do obce Pohled a ke klášteru cisterciaček Údolí P. Marie. Po poškození husity při posledním tažení Jana Žižky byl klášter obnoven, později změněn v zámek a dnes je v něm škola. Velmi hodnotnou částí zámku je bývalý klášterní kostel sv. Ondřeje s kaplí Všech svatých. Naproti kostelu je dnes nově renovované proboštství podle návrhu J. Santiniho.

Následuje ostřejší stoupání a poutní kostel sv. Anny obklopený kapličkami a křížovou cestou. Dříve zde bývaly lázně s hostincem poblíž sírnato-železitého pramene, u kterého dnes stojí nová kaple místo původní. Cesta zpět vede opět do Pohledu a pak do Bartoušova a Mírovky.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto vysocina.eu, mapy.cz | Zdroj vysocina.eu, hrady.cz

Štítky tip, výlet, Karel Havlíček Borovský, vzpomínka, spisovatel, poutní, kostel, sv. Anna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.