čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Pomněnkový den: Policie na Vysočině teď hledá 27 dětí. Připomeňte si pátrání se šťastným i tragickým koncem

Na dnešní den připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí neboli Pomněnkový den. Je to jakási připomínka pro všechny rodiče, kterým beze stopy zmizely jejich děti. Na Vysočině je aktuálně vyhlášeno pátrání po 27 dětech.

Policie na Vysočině za rok 2021 vyhlásila celkem 338 pátrání po pohřešovaných dětech. „Z tohoto počtu se jednalo o 297 dětí, kterým byla nařízena ústavní výchova, a tyto děti uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo se jednalo o žadatele o udělení azylu, kteří opustí v průběhu řízení azylové zařízení,“ vyjmenovala Dana Čírtková, mluvčí policistů na Vysočině.

Z uvedeného celkového počtu pak bylo pátráno po 91 dětech mladších patnácti let. Aktuálně se na Vysočině hledá 27 dětí. Podle mluvčí Čírtkové se ve všech případech jedná o děti s nařízenou ústavní výchovou.

Jak postupovat v případě, že pohřešujete své dítě, se také může veřejnost dozvědět například na webu. Na stránkách najdete, jak rady pro děti, tak rady pro rodiče, včetně kontaktů na orgány a organizace, zabývajících se touto problematikou.

Většinu pohřešovaných dětí z Vysočiny se podařilo nalézt a byly v pořádku. Důvody jejich zmizení byly různé – nejčastěji se jednalo o útěky z domova, kdy se děti snažily řešit nějaké své problémy, s nimiž si nevěděly rady. „Poslední dobou se stále častěji potýkáme s pátráním po dívkách s uloženou ústavní výchovou, které se staly matkami a z ústavů utíkají, nebo se do nich nevracejí z povolených vycházek nebo dovolenek, se svými velmi malými dětmi. Nebezpečí vystavují, jak sebe, tak zejména své novorozené děti,“ upozorňuje Dana Čírtková.

Asi většina Jihlavanů si vzpomene na dramatické hodiny, kdy se v září 2021 ve večerních hodinách pátralo po sourozencích z krajské Jihlavy ve věku šest a devět let. „Děti odešly z místa bydliště v ranních hodinách, poté, co měl jejich otec zdravotní indispozici a musel být převezen do zdravotnického zařízení. Pohřešování chlapce a dívky oznámila teta, která je přišla hlídat. Po celodenním pátrání byly obě děti v pořádku nalezeny v rychlíku z Prahy do Havlíčkova Brodu. Následně bylo zjištěno, že do Prahy na „výlet“ je vzala jejich dvanáctiletá kamarádka, která o této skutečnosti bohužel nikoho neinformovala,“ připomíná mluvčí Čírtková.

Asi nejen Jihlava v úterý 14. září ve večerních hodinách žila nepříjemnou událostí. Policisté od podvečera pátrali po dvou sourozencích – devítiletém Danielovi a jeho o tři roky mladší sestře Haničce. Podle prvních dostupných informací měli...

Většina pátrání skončila šťastně a rodiče se se svými dětmi shledali. Jeden smutný a tragický případ kriminalistům ale dlouho z paměti nevymizí. Jedná se o případ z roku 2013, kdy byla pohřešována šestnáctiletá Petra z Jihlavska. Tato dívka byla nalezena mrtvá. Za její brutální vraždu byli pravomocně odsouzení tři pachatelé.

Jakub Doležal, odsouzený v souvislosti s vraždou patnáctileté Petry, míří na svobodu

Jakubu Doležalovi vypršel v úterý čtyřletý trest za účast u brutální vraždy patnáctileté Petry z Dudína. Pachatel z Jihlavy byl nakonec odsouzen za trestný čin nadržování, trest si odpykal ve věznici Plzeň - Bory.

Pátrání po osobě pohřešované je specifické v tom, že se jedná o osobu, u které je důvodná obava o její život a zdraví. „Vždy je důležité zjistit co nejpodrobněji okolnosti pohřešování. V souvislosti s tím policisté provádějí prověrky v místech, ke kterým má pohřešovaná osoba nějaký vztah, například rodina, pracoviště, škola a podobně. Dále policisté prověřují ubytovací a zdravotnická zařízení. Pátrání je zveřejňováno v síti internet a regionálních médiích. Na základě zveřejnění pátrání ve sdělovacích prostředcích se daří vypátrat přibližně deset procent osob. Policisté samozřejmě využívají i speciální prostředky pátrání, které nebudeme z taktických důvodů uvádět,“ říká Čírtková.

Dítě v ohrožení 

Specifickou skupinu pohřešovaných osob tvoří tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o osobu mladší patnácti let, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, nebo nemá přístup k životu potřebným lékům, nebo je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu. „V případech únosu se jedná o případy zjevně vykazující známky násilí, nebo jejichž pachatel trpí duševním onemocněním nebo je labilní s nepředvídatelným chováním a jsou známy skutečnosti o tom, že pohřešovaná osoba je ohrožena na životě nebo zdraví. V těchto případech je spouštěn takzvaný Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Pomněnkový den nese svůj název odvozený od kvítku pomněnky, jehož překlad z angličtiny znamená „nezapomeň na mě“. V České republice se tento den zdůrazňuje jako takzvaný Pomněnkový den od roku 2004.

Historie Pomněnkového dne sahá k datu 25. května 1979, kdy v New Yorku na cestě do školy zmizel šestiletý Etan Patz. Jeho rodiče ho již nikdy neviděli. 

Záměrem je zejména prevence a osvěta, a to zejména na téma, jak vést efektivní komunikaci s Policií ČR v případě, že se rodičům ztratí dítě. Každoročně se totiž v naší republice ztratí stovky dětí.

Právě v těchto případech je prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků o pomoc žádána veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků k pohybu pohřešovaného dítěte.

„Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je velice důležitý zejména prvotní kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné a hlavně pravdivé a ucelené informace o dítěti, o jeho chování před tím než zmizelo, o všech jeho případných problémech, a to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné,“ uvedla Jana Láterová, vrchní komisařka oddělení obecné kriminality, která je gestorem systému pátrání po osobách v rámci krajského policejního ředitelství. Rodiče by proto neměli zamlčovat policistům žádné informace, které by mohly být při pátrání důležité. Policistům se poté mnohem snadněji stanovují verze, jakým směrem pátrání vést. Rodiče se většinou snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které pak situaci může řešit útěkem.

Zásadní pro pátrání je také komunikace dítěte na sociálních sítích. Proto je důležité, aby měli policisté o ztraceném dítěti co nejpřesnější a hlavně pravdivé a kompletní informace.

„V současné době se stále častěji setkáváme s případy pohřešovaných dětí, které navázaly kontakt s neznámým člověkem prostřednictvím sociálních sítí. Při vzájemné komunikaci uvedly svoje osobní údaje, telefonní čísla, zájmy a další údaje a v mnoha případech se nebránily ani schůzce „naslepo“. Toto chování je velmi rizikové, neboť právě sociální sítě jsou velmi často zneužívány pachateli násilné a mravnostní trestné činnosti páchané na dětech,“ varuje Čírtková.

Důležité kontakty
Většina osob, po kterých policie v teritoriu Kraje Vysočina pátrá, je zveřejněna na veřejně přístupném odkazu na www.policie.cz. Záznamy k osobám lze nalézt v záložce „databáze - pátrání po osobách - vyhledávání“. Na těchto stránkách lze podle jednoduchého vyhledávače vyhledat konkrétní osobu.

V neposlední řadě lze využít sociální sítě - Facebook, Youtube, Twitter. Poznatky k osobám v pátrání lze také zcela anonymně zasílat přímo na kriminální službu a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na adresu: krpj.patrani@pcr.cz. 

Pro policisty je náročné pátrání po dětech, které se staly obětí takzvaného rodičovského únos, kdy je dítě ve společnosti jednoho z rodičů, který druhému z rodičů nechce sdělit místo jeho pobytu. V těchto případech je třeba velmi důsledně ověřovat sdělené informace. Některá z těchto oznámení jsou účelová s cílem znepříjemnit život druhému z rodičů, nikoliv vypátrat pohřešované dítě.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky pátrání, pohřešovaný, dítě, Pomněnkový den, veřejnost, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.