pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Jaké budou Vánoce na Vysočině? Jihlava vybírá ze tří stromů a plánuje kluziště, Třebíč rozšíří výzdobu

Už za měsíc, konkrétně 28. listopadu, začíná advent. S tím souvisí výzdoba měst a také řada vánočních akcí, které jsou s těmito svátky spjaté. Otázkou je, nakolik se, vzhledem k aktuální epidemiologcké situaci, budou moci všechny plány uskutečnit. Pro všechna města je shodné to, že rozsvícení vánočního stromu plánují na první adventní neděli 28. listopadu.

V krajské Jihlavě se bude vybírat hned ze tří vánočních stromů. Nakonec se vybere ten, který půjde nejsnadněji pokácet. Jihlava připravuje na letošní advent na Masarykovo náměstí znovu vánoční trhy i ledové kluziště. Sto metrů dlouhý ovál byl úspěšnou novinkou v roce 2019. Loni ho radnice kvůli omezením spojeným s koronavirem neinstalovala. „Zatím jsme rozhodnuti, že se to stavět bude, kluziště i trhy, ale jestli se to uskuteční, zatím neumíme odhadnout," řekl Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice. 

Jasno je od minulého týdne v otázce oslav svatého Martina. Ty nakonec letos nebudou. „Vzhledem k tomu, že jde o hodně navštěvovanou akci a vzhledem ke stávajícím opatřením a nepříznivé epidemiologické situaci jsme se nakonec rozhodli akci neuskutečnit. Je mi to osobně moc líto," uvedl na dotaz Jihlavské Drbny Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy.

Město rozhodnutí zdůvodnilo i tím, že chce předejít případnému rozříření nákazy onemocněním covid-19 a stížnostem z řad veřejnosti na konání tak hojně navštěvované akce, a to v době, kdy se udělují ve školách ředitelstvá volna, narůstají karantény a respirační onemocnění, ale i čísla s nákazou covid-19.

Jihlava bude i letos bez oslav sv. Martina. Organizaci město konzultovalo i s hygieniky

Rada města Jihlavy rozhodla o tom, že ani letos kvůli nepříznivé epidemiologické situaci se nebudou konat oslavy svatého Martina s průvodem a oblíbeným doprovodným programem. Stejně tak tomu bylo i v loňském roce.

A jak budou Vánoce vypadat v dalších městech Vysočiny? Třebíč letos rozšíří vánoční výzdobu. Za novou výzdobu zaplatí asi 740 tisíc korun, dalších 900 tisíckorun uhradí za pronájem větších dekorací. Znovu také připravuje vánoční program spojený s trhy na Martinském náměstí. Tam se trhy přesunuly už loni kvůli rekonstrukci centra města. Jako vánoční strom využije ten, který roste za kostelem sv. Martina. 

Novinkou bude v Třebíči výzdoba Hrádku nebo v části Borovina. „Chceme umocnit sváteční atmosféru, proto plánujeme v adventní a vánoční čas více vánočního osvětlení. Nová výzdoba bude také u baziliky sv. Prokopa nebo u Základní školy Kpt. Jaroše," uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Součástí Vánoc v Třebíči bude tradičně také veřejná sbírka. Kasička bude u vánočního stromu, výtěžek bude určený dětskému oddělení třebíčské nemocnice.

Těžké hledání vánočního stromečku 

Stejně jako Třebíč využívá rostlý vánoční strom také Žďár nad Sázavou. Pelhřimov, Jihlava nebo Havlíčkův Brod instalují strom dovezený od jinud. Pelhřimov získal asi šestnáctimetrový smrk ze soukromé zahrady v části Lešov. „Na novou výzdobu v Pelhřimově mají letos městské technické služby v rozpočtu asi 100 tisíc korun," řekla za pelhřimovskou radnici řekla Andrea Unterfrancová. Najít vhodný strom podle ní bylo letos těžší než v předchozích letech, stromy byly buď příliš nízké, nebo nevzhledné s proschlým jehličím a málo větvemi. „Nebo má někdo (dárci) různé podmínky, jsou z jiných obcí, takže by byly větší náklady, nebo někteří chtěli zase potom dřevo vrátit, takže to bylo letos komplikovanější," řekla Unterfrancová.

Havlíčkův Brod potřebuje každoročně vánoční stromy dva, jeden vozí do holandského partnerského města Brielle. „Technické služby dlouho nemohly stromy sehnat, takže jsme dávali výzvy, kde to šlo," řekla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. Vhodné stromy se podařilo zajistit až tento týden, předtím nabízené byly malé, vysoké okolo šesti metrů, vhodnější je podle Doležalové výška okolo deseti metrů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky zábava, Vánoce, Vysočina, advent, výzdoba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.