Policisté na Vysočině vyšetřovali v lednu a únoru letošního roku celkem 676 dopravních nehod, což je o 24 nehod méně než za první dva měsíce roku 2019. Jde o mírný pokles o tři procenta. Naopak se ale zvýšil počet usmrcených osob.
Bezprostředně při dopravní nehodě v roce 2020 zemřelo deset lidí a další dva zemřeli na následky zranění v nemocnici. „Jednalo se o dopravní nehodu, kdy začátkem února starší řidička narazila na Jihlavsku s vozidlem do stromu a utrpěla vážné zranění. Druhý případ se týká dopravní nehody, kdy se v Jemnici střetl autobus s chodcem. Ten utrpěl těžké zranění a na následky zemřel ve zdravotnickém zařízení,“ doplnila ke dvěma úmrtím Dana Čírtková, mluvčí policistů.
Během letošního ledna a února se při nehodách těžce zranilo pět lidí, 163 jich pak utrpělo lehké zranění. V případě těžkých i lehkých zranění jde o meziroční pokles o devětadvacet procent a čtrnáct procent.
„Hmotná škoda vzniklá při dopravních nehodách na vozidlech a ostatním majetku dosáhla částky 40 645 000 korun, což představuje pokles o dvě procenta ve srovnání s lednem a únorem roku předešlého,“ vyčíslila Čírtková.
Na letošních nehodách měli podíl i chodci, bylo jich celkem 13. Dva chodci při nehodě zemřeli na místě dopravní nehody a jeden chodec svým zraněním podlehl později v nemocnici. Další dva chodci se při dopravní nehodě těžce zranili a dalších osm chodců bylo zraněno lehce.
„Za dva měsíce letošního roku jsme vyjížděli ke 203 dopravním nehodám, při nichž došlo ke střetu vozidla s lesní zvěří. Střety s lesní zvěří představují třicet procent z celkového počtu dopravních nehod,“ jmenuje další typ nehod Čírtková.
Policisté se během vyšetřování letošních nehod museli potýkat i s opilými řidiči. Celkem 26 řidičů bylo v době nehody pod vlivem alkoholu, jeden byl dokonce pod vlivem drog. „Ve většině případů se jednalo o hladiny vyšší než jedno promile, v některých případech dokonce o hladiny vyšší než dvě nebo také tři promile alkoholu v dechu,“ připojuje neveselou bilanci Čírtková.
Vzhledem k uvedené bilanci musí proto řidiči v nadcházejícím období počítat s mnohem častějšími policejními kontrolami, a to na silnicích všech tříd. „Policisté se v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích budou zaměřovat na kontroly zejména motorizovaných účastníků silničního provozu, zda neusedali za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek,“ dodala na závěr Čírtková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.