Na důvěřivé lidi se nyní po telefonu obrací podvodníci, kteří mají jasný cíl – připravit člověka na druhé straně telefonu o co nejvíce peněz. A využívají k tomu třeba informaci o tom, že bankovní účet důvěřivé oběti byl napadený.
Mají ale i jiné strategie. Podvodníci často tvrdí třeba i to, že došlo ke zneužití údajů nebo že se někdo neznámý snaží sjednat úvěr. „Pachatelé jsou přesvědčiví a velmi rychle reagují, proto je nutné mít se na pozoru. Mohou se vydávat za pracovníky peněžních ústavů či finanční experty. V rámci přesvědčování mohou tvrdit, že informovali policii nebo se za policisty mohou vydávat s cílem podvedeného člověka v případě jeho pochybností zmanipulovat,“ upozorňuje Jana Kroutilová, mluvčí policistů. Lidem tedy radí, aby byli obezřetní a nikdy nedávali šanci podvodníkům připravit je o peníze.
Sobota, 8. dubna 2023, 17:10
O sto padesát tisíc korun přišel muž z Vysočiny, který se v minulých dnech stal obětí podvodníka. Ten ho nalákal na výhodné investování do kryptoměny. Podle jeho instrukcí muž tedy peníze vložil do bankomatu na kryptoměny. A to bylo naposledy, kdy...
Dva příklady za všechny. Důvěřivý muž se setkal s podvodníkem, tato zkušenost ho připravila o více než 150 tisíc korun. Na začátku byl telefonát od neznámého člověka, který se mu představil jako pracovník banky. Vylíčil muži pečlivě připravený smyšlený příběh o ohrožení jeho peněz na účtu. Přiměl ho vybrat finanční hotovost, odjet do města s bitcoinmatem a peníze do něj vložit. Poté se mu již nikdo neozval, falešný pracovník banky byl nekontaktní a muž zjistil, že naletěl podvodníkovi.
Pátek, 24. března 2023, 12:51
Také policisté z Vysočiny řeší podvody s investicemi do akcií energetických společností. Důvěřiví lidé se mohou nechat snadno zlákat reklamou lákající k investování a následnému rychlému a vysokému zisku. Opak však bývá pravdou.
Mnohem větší částku – 800 tisíc korun – vymámil podvodník na ženě, která také byla kontaktována domnělým bankovním úředníkem. Ten jí volal s tím, že budou řešit úvěr sjednávaný během předchozího dne. Žena ale o ničem nevěděla, podvodník na telefonu ji začal děsit zneužitím údajů a ohrožením naspořených finančních prostředků. Ženě oznámil, že dá podnět k prošetření. Dále se jí postupně ozvali lidé vydávající se za pracovníka banky a bezpečnostního technika. Nakonec ji přesvědčili, aby svoje peníze vybrala, odjela do jiného města a vložila je prostřednictvím zaslaných QR kódů do bitcoinmatu. O další peníze pak přišla ještě tím, že si na radu podvodníků vzala úvěr a peníze opět vložila do speciálního bankomatu.
„Pokud se vám stane, že vám podvodník zavolá, myslete na to, že tento postup by váš bankovní ústav nikdy nezvolil, takže telefonické hrozby napadením účtu a nucení k nelogickým finančním transakcím je ze strany podvodníka jen snaha vás připravit o peníze,“ varuje mluvčí Kroutilová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.