Také policisté z Vysočiny řeší podvody s investicemi do akcií energetických společností. Důvěřiví lidé se mohou nechat snadno zlákat reklamou lákající k investování a následnému rychlému a vysokému zisku. Opak však bývá pravdou.
Rizika při investování jsou vysoká a vždy na straně investora. V případě investování přes internet je potřeba zjistit veškeré informace a nenechat se zlákat vidinou rychlého zbohatnutí.
„Seniora zaujala lákavá reklama na sociálních sítích, která spočívala v investování do akcií jedné z energetických společností. Muž se po otevření reklamy zaregistroval a následně byl telefonicky kontaktován podvodníkem. Ze svého účtu poslal vstupní balíček k investování ve výši šest tisíc korun. Následně se nechal přesvědčit k instalaci vzdáleného přístupu do svého počítače a mobilního telefonu, také k provedení dalších úkonů, jako je přihlášení do internetového bankovnictví. Poté už pachatel provedl dvě odchozí transakce na zahraniční účty a senioru místo očekávaného zisku vznikla škoda přes šest set tisíc korun,“ popisuje jeden z reálných příkladů podvodu Michaela Lébrová, mluvčí policistů.
O zhruba poloviční částku, tedy bezmála 300 tisíc korun, přišel další důvěřivý muž, který se stal také obětí podvodníka. Scénář byl stejný jako v předchozím případě. Reakce na reklamu ze strany poškozeného, následný telefonát s podvodníkem, zaslání finanční částky k počátečnímu investování, umožnění vzdáleného přístupu do svého počítače, přihlášení do svého internetového bankovnictví, následně poškozený autorizoval odchozí platbu. „Tu však nezadal a z jeho účtu bylo odčerpáno 12 tisíc euro,“ vyčíslila mluvčí Lébrová.
Jak se podvodům bránit?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.