čtvrtek 1. října 2020 Igor

Počet hrazených testů na covid se na Vysočině zvýšil. Největší zájem je v Jihlavě

Za červenec se nechalo na Vysočině testovat na covid-19 přes 700 samoplátců, o třetinu víc než v červnu. Za testy zaplatili asi 1,3 milionu korun. Tetování pro samoplátce začaly krajské nemocnice nabízet 5. května. Registrace a uhrazení ceny testu jsou možné jen přes krajskou aplikaci. Získané peníze budou dnešním rozhodnutím krajské rady přeposlány jednotlivým nemocnicím, řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Testy pro samoplátce dělají nemocnice v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a v Třebíči. Nejvíc samoplátců testuje jihlavská nemocnice, v červenci jich odbavila přes 300. Nejméně se semoplátci nechávají testovat v novoměstské a třebíčské nemocnici, kam jich v červenci přišlo přes 100.

Ještě v červnu dostávaly nemocnice od kraje také příspěvek na náklady spojené s provozem odběrových stanů. Za červen to bylo 210 tisíc korun, za květen asi o 80 tisíc víc. Podle hejtmana se za červenec příspěvek poskytovat nebude, protože odběrové stany byly zrušené, testovalo se přímo v ambulancích nemocnic. „Kompenzace myslím teď nebude, stany už jsme měli zrušené, teď jsme ho znovu otevřeli v Pelhřimově. Řeší to pracovní skupina Covid a na bezpečnostní radě kraje, jak to nakonec dopadne, nevím," řekl hejtman Jiří Běhounek.

Cena testu pro samoplátce byla původně stanovena na 2900 korun. Po regulaci ministerstva zdravotnictví se snížila na 1756 korun včetně 82 korun nákladů za odběr.

Na Vysočině se podle krajských hygieniků od začátku pandemie koronavirem nakazilo 436 lidí, 325 z nich už se podle krajské hygienické stanice vyléčilo, 11 lidí zemřelo.

Potvrzené nákazy na Vysočině
Havlíčkobrodsko 131
Jihlavsko 153
Pelhřimovsko 33
Třebíčsko 50
Žďársko 69
Celkem 436
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 325
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 11

Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina, 10.8.2020 18:15

Autoři

Štítky správa, nemocnice, koronavirus, covid-19, finance, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.