Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Roste počet žen s inkontinencí. V jihlavské nemocnici ročně pomohou stovkám pacientek

Neustále roste počet pacientek, které trpí inkontinencí. Gynekologové v jihlavské nemocnici pomůžou ročně stovkám žen s těmito problémy. Některým z nich pomůže operace, jiným medikamentózní léčba a většině postupně oboje.

Prvním krokem je vyšetření specializovanou sestrou na urodynamickém přístroji, který ukáže, o který typ inkontinence se jedná a podle toho lékař v urogynekologické ambulanci určí léčbu. „Často se stává, že inkontinence mají pacientky smíšené. Nejprve léčíme urgentní inkontinenci, způsobenou patologickou nadměrnou činností svalu močového měchýře a jakmile se zlepší situace, vyléčíme inkontinenci stresovou, která je vyvolána zvýšením nitrobřišního tlaku,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil.

Stresovou inkontinencí trpí převážně ženy a občasné projevy má až polovina její populace. Projevuje se tak, že moč samovolně uniká ženám při fyzických aktivitách nebo třeba při smíchu či kýchnutí. Urgentní inkontinence znamená vůlí neovladatelné časté nucení k močení s úniky moči následkem nesprávné funkce močového měchýře, ta se léčí medikamentózně. Ročně přichází s potížemi do jihlavské nemocnice až 250 žen.

Další možností, jak pacientkám pomoci, je chirurgická cesta, konkrétně jde o léčbu páskami. „Jedná se o asi jeden centimetr širokou pásku, kterou zavedeme pod močovou trubici, a vyvedeme podkožně ven. Jedná se o velice účinnou metodu, která pomůže až 90 % pacientek,“ vysvětluje Aleš Roztočil s tím, že ročně takto lékaři operují zhruba padesát žen. „Vyhledává nás stále více pacientek. Myslím, že je to také tím, že se odmítají smířit s únikem moči a nosit vložky a používat inkontinenční pomůcky a rády by problém odstranily,“ dodává.

Pomohou i erotické pomůcky

Pacientkám pomáhají také na rehabilitaci. V indikovaném případě pacienti absolvují  programy speciálního přístroje umožňujícího elektrostimulaci (přesněji tzv. elektrogymnastiku) a myofeedback: „Jednoduše řečeno pouštíme do svalstva dna pánevního proud a ten s ním pracuje, posiluje ho a zároveň naučí pacienta, jak správně tyto svaly trénovat. Se vzrůstající svalovou silou s elektrostimulací přestáváme,“ popisuje proces fyzioterapeutka Lenka Zemachová s tím, že sonda se zavádí buď rektálně, nebo vaginálně. Mimo jiné lze takto pomáhat i pacientům s inkontinencí stolice.

Některým pacientům pomůže cvičení samotné a přístroj nemusí využít. Fyzioterapeuti užívají například metodu Mojžíšové, pochvalují si také cviky na posílení pánevního dna. Důležité je i to, aby pacient cvičil doma.

Boj s inkontinencí může být pro mnoho žen i příjemný, jak dodává primář Aleš Roztočil: „Vhodné je i používání erotických pomůcek, a to za účelem zpevnění pánevního dna.“

Ženy, které trápí inkontinence, se mohou obrátit na gynekologickou ambulanci (kontakt 567 157 676), kde je objednají na prohlídku a poradí s léčbou.

Foto Dominik Svoboda

Štítky močová inkontinence, Lékárenský komplex Jihlava, léčba, pacient, Aleš Roztočil

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roste počet žen s inkontinencí.  V jihlavské nemocnici ročně pomohou stovkám pacientek | Zdraví | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.