Zimní měsíce jsou ideální dobou k očkování proti klíšťové encefalitidě. Tou onemocnělo loni na Vysočině 44 lidí. Je to o jednoho člověka více než v roce 2014. Pětašedesátiletý muž z Havlíčkobrodska na následky onemocnění zemřel. Je to v kraji první úmrtí od roku 2011.
„V přepočtu na 100 tisíc obyvatel onemocnělo v kraji klíšťovou encefalitidou do konce roku 2015 v průměru 8,4 člověka,“ řekla ČTK epidemioložka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.
„Zatím ještě nejsou k dispozici údaje za celou republiku, ale dlouhodobě je Kraj Vysočina v četnosti onemocnění klíšťovou encefalitidou na druhém místě za Jihočeským krajem,“ řekla Dvořáková. Přestože se počet nemocných výrazně nezvýšil, přibývá podle ní komplikovaných případů onemocnění s trvalými následky, a to hlavně u starších pacientů. Klíšťovou encefalitidou loni nejvíce lidí onemocněl na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku.
K tomu, že nárůst onemocnění encefalitidou meziročně zásadně nevzrostl, přispělo podle Dvořákové výjimečně teplé a suché počasí v loňském roce. „Například skoro vůbec nerostly houby a lidé minimálně chodili do lesů,“ uvedla epidemioložka.
Klíšťata jsou nebezpečná i kvůli druhému onemocnění, které mohou způsobovat. Lymskou boreliózou loni na Vysočině onemocnělo 234 lidí, což představuje meziroční pokles o 84 případů. Údaje však podle Dvořákové zřejmě nejsou úplné, mnoho lidí totiž často kvůli lehčímu průběhu nemoci ani nevyhledá lékaře.
Proti borelióze se očkovat nedá
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Druhé onemocnění - lymská borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčí se antibiotiky. Proti borelióze očkování neexistuje, lidé se mohou chránit hlavně používáním repelentů a vhodného oblečení.
V zimních měsících je podle hygieniků nejvhodnější doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. Zdravotní pojišťovny podle Dvořákové letos přislíbily větší příplatky na preventivní programy, které by měly zahrnout i očkování proti klíšťatům. „Konkrétní informace by se mohly objevit během února,“ uzavřela epidemioložka Dvořáková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.