Počasí dnes-3,2 °C, zítra-3 °C
Pondělí 3. února 2025  |  Svátek má Blažej
Bez reklam

Na Vysočině se v lednu šířil svrab. Hygienici evidují padesát případů

Hygienici na Vysočině dnes informovali o výskytu případů svrabu v kraji. Aktuálně evidují 50 případů. Po výskytu příznaků je třeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Jak v tiskové zprávě prozradila mluvčí Krajské hygienické stanice na Vysočině (KHSV) Jana Böhmová, samotná léčba je už pak poměrně snadná.

Svrab (scabiens)

Příznaky se objevují tři až osm týdnů po infekci, zprvu nejsou příliš výrazné ani charakteristické. Často i odborníci myslí, že je to záchvat kopřivky. Napadá nejdříve tenčí kůži na břiše, v podpaží, na vnitřní straně stehen, prsní dvorce, kotníky, u menších dětí i dlaně a plosky chodidel. Základním projevem jsou drobné červené pupínky velikosti špendlíkové hlavičky, často uspořádané ve dvojicích a kryté stroupkem. Jsou silně svědivé, takže se mezi pupínky objevují škrábance. Hlavním subjektivním příznakem je svědění, které se stupňuje v noci na lůžku a při zahřátí těla například při sportu. Na kůži je viditelná vyrážka – chodbičky zákožek.

Léčba spočívá v zevním použití insekticidních přípravků obsahujících permethrin. U osob, u kterých to není vhodné, například u dětských pacientů, se zevně používá sírová vazelína. Ke zmírnění příznaků se doporučují pobyty na čerstvém vzduchu, zvláště pak ve večerních hodinách.
Zdroj: wikipedia

Podle ní toto infekční onemocnění podléhá povinnému hlášení lékařů příslušné krajské hygienické stanici jako orgánu ochrany veřejného zdraví. Svrab (scabiens) je nakažlivé parazitární, nepříjemně svědivé, kožní onemocnění. Když se objeví příznaky, je třeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Léčba sama je pak poměrně snadná.

„Také v Kraji Vysočina v posledních letech sledujeme častější výskyt svrabu. K nárůstu počtu onemocnění ve společnosti přispívá snížení naší imunity, kolektivní přecitlivělost, cestování, zhoršená sociální a hygienická úroveň, promiskuita. Svrab se obvykle šíří přímo, například při těsném kontaktu s kůží nemocné osoby nebo nepřímo, zejména kontaktem s kontaminovaným ložním prádlem, ručníky, oblečením. Svrab se snadno šíří mezi partnery a rodinnými příslušníky nebo ve velkých kolektivech, “ uvádí Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického KHSV. „Nákaza v rámci běžného denního kontaktu však obvykle není možná. Není třeba se obávat, že by se u nás svrab objevil vlivem pouhého dotyku nebo běžného podání ruky,“ doplňuje Pavlasová.

Po onemocnění svrabem jsou nastavena protiepidemická opatření. „Pacient je izolován a léčen, všechny osoby v rizikovém kontaktu jsou vyšetřeny lékařem a také přeléčeny,“ dodala mluvčí Jana Böhmová.

Ohodnoť článek

Foto Wikimedia Commons

Štítky svrab, výskyt, onemocnění, infekce, hygienici, Kraj Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Vysočině se v lednu šířil svrab. Hygienici evidují padesát případů | Zdraví | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.